Policja ostrzega przed włamywaczami

i

Autor: Pixabay

Policja OSTRZEGA: Włamywacze tylko czekają na wakacje. Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem?

2022-06-24 12:19

Z wakacji korzystają także przestępcy – tak tarnowska policja ostrzega mieszkańców, którzy szykują się do wyjazdu. Funkcjonariusze radzą, co zrobić, żeby uniknąć przykrych wspomnień z wakacji. Zasady zachowania bezpieczeństwa są dziecinnie proste. Mogą natomiast uchronić nasze domy przed włamaniami.

Do włamań dochodzi każdego roku, również w powiecie tarnowskim. Wakacje to czas wypoczynku, ale przestępcy nie biorą wolnego. W trakcie lata działają szczególnie intensywnie. Wszystko dlatego, że domy i mieszkania zostają puste.

Zabezpieczenie drzwi i okien to podstawa. Jednak włamywacze mają swoje sposoby, ponieważ liczba kradzieży, także na terenie Tarnowa, nie maleje. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta zasada jest bardzo prosta, ale może ocalić nasz dobytek, a także przyjemność z wakacji. Warto pamiętać, że przestępcy w poszukiwaniu okazji przeglądają media społecznościowe.

– Żyjemy w świecie wirtualnym. Chwalimy się informacjami, że wyjeżdżamy, że będziemy, że jesteśmy, że nas nie ma. Te informacje są ogólnodostępne. Najczęściej właśnie z nich korzystają złodzieje, które w ten sposób chcą wykorzystać naszą nieobecność w domu. Jeżeli musimy się już pochwalić, starajmy się udostępniać takie informacje z opóźnieniem. Pochwalmy się, że byliśmy, a nie chwalmy się, że wyjeżdżamy – zaleca asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Co jeszcze radzą funkcjonariusze? W kwestii bezpieczeństwa naszych domów przydatne są dobre relacje... z sąsiadami. Przed wyjazdem na wakacje warto poprosić o przysługę osoby mieszkające obok. Ważne jest, by pod naszą nieobecność, ktoś obserwował, co dzieje się w pobliżu naszego mieszkania. Gdy z kolei sąsiad wyjedzie na wakacje, możemy odwdzięczyć się w ten sam sposób.

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na nieznajomych, którzy nagle zaczynają pojawiać się w okolicy. Warto również sprawdzić, czy niewidziane dotąd samochody nie przejeżdżają coraz częściej obok domów naszych i sąsiadów.

Jednak najważniejsza zasada brzmi: nie bać się dzwonić na policję. Wezwanie służb w sytuacjach, gdy czujemy się zagrożeni, jest całkowicie uzasadnione. A nigdy nie wiadomo, czy jednym telefonem nie pokrzyżowaliśmy włamywaczom planów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Seriale PRL. "Deszcze niespokojne". Kochaliście Czterech pancernych i psa? To odpowiecie na wszystkie pytania nie wstając z łóżka!

Pytanie 1 z 21
Dlaczego czołg "Rudy 102" w "Czterech pancernych" był "rudy"?
Prokurator wyjaśnia co dzieje się w sprawie makabrycznego odkrycia pod Brodnicą