Główny cel współpracy to zatrzymanie galopującego wzrostu cen za wywóz śmieci. Zdaniem włodarzy gmin porozumienie pozwoli na racjonalne gospodarowanie w tej dziedzinie.
- MPGK może wydzielić spółkę – córkę. W takim przypadku spółka – matka, realizowałaby odbiór śmieci z miasta Tarnowa, a spółka – córka mogłaby przystopować do przetargów w sąsiednich gminach. MPGK ma przecież potencjał, możliwości, a także nowoczesne pojazdy, bo przecież wcześniej obsługiwało też niektóre okoliczne gminy - mówi Zbigniew Maczka, burmistrz Radłowa.
Polecany artykuł:
Korzyści zarówno dla miasta, jak i okolicznych gmin można upatrywać m.in. w planowanej przez MPEC budowie spalarni odpadów, która będzie mogła przyjmować około 40 tys. ton odpadów rocznie.
- To propozycja jeszcze bardzo wstępna. Będą powołane zespoły z gmin, które będą chciały się w to włączyć i będą wypracowane wspólne zasady. Analizując szczegóły postaramy się spiąć wszystkie ustalenia razem z korzyścią dla wszystkim partnerów - mówi Andrzej Mróz, wójt Wierzchosławic.
Kolejnym przykładem jest projektowana w mieście duża, nowoczesna sortownia. Gdyby doszło do współpracy miasta i gmin w projekcie można wziąć pod uwagę sortowanie odpadów z terenu aglomeracji.
- Kolejne spotkanie w tym temacie zostanie zorganizowane w pierwszych dniach maja. W międzyczasie dokonać można przeglądu dobrych praktyk integracyjnych w innych rejonach kraju, zapoznać się z doświadczeniami innych, opracować wstępne koncepcje integracyjne i pomysły z tym związane, a także szacunkowe analizy finansowe - dodajew Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta Tarnowa.
Rozmowy nt. porozumienia dotyczą Dąbrowy Tarnowskiej, Lisiej Góry, Pleśnej, Skrzyszowa, gminy Tarnów, Tuchowa, Radłowa, Wierzchosławic, Wojnicza i Żabna.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]