Leszek Palonek

i

Autor: Justyna Świderska Kapsułę Czasu wykonuje tarnowski rzemieślnik Leszek Palonek

Otworzą ją za 100 lat! KAPSUŁA CZASU zostanie wmurowana na Starówce w Tarnowie

2022-10-11 12:00

Chcą schować pamiątki dla przyszłych pokoleń tarnowian. Rada Osiedla Starówka pod koniec października (2022) planuje wmurowanie w centrum miasta Kapsuły Czasu. Trafią do niej współczesne dokumenty, rysunki i wydawnictwa. Sama Kapsuła powstaje w tarnowskim warsztacie rzemieślniczym o wieloletniej tradycji.

Kapsuła Czasu to pomysł Rady Osiedla Starówka. Inicjatorzy postanowili przechować dla potomnych pamiątki ze współczesnego Tarnowa w formie miedzianego pojemnika, umieszczonego w sercu Tarnowa. Na miejsce wmurowania wybrali klimatyczny Zaułek Spicymira Leliwity, obok Multimedialnego Centrum Artystycznego przy ulicy Wałowej.

POSŁUCHAJ: o Kapsule Czasu mówi Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka w Tarnowie

- Chcemy dokonać wmurowania 30 października 2022 roku, przy okazji wszystkich uroczystości związanych ze świętem „Tarnów – Pierwsze Niepodległe”. Ta Kapsuła będzie dość bogato wyposażona, bo planujemy do niej włożyć informacje o aktualnych władzach miasta, Radach Osiedli, oczywiście zdjęcia współczesnego Tarnowa. Ogłosiliśmy także konkurs wśród dzieci, na ich wizję Tarnowa przyszłości, za sto lat. Najlepsze prace trafią do Kapsuły, pozostałe będzie można oglądać na wystawie. Włożymy tam również aktualne wydawnictwa, periodyki i inne informacje o mieście, ale nie wykorzystamy do tego obecnie dostępnych nośników. Stawiamy na wydruki i papier, bo obawiamy się, że za sto lat nikt nie będzie mógł odtworzyć przenośnych pamięci, z jakich dzisiaj korzystamy - mówi Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka w Tarnowie.

Dziecko na hulajnodze kontra kierowcy. Było o włos od tragedii

To będzie mistrzowska robota. Kapsuła Czasu, która zostanie wmurowana w centrum miasta, powstaje w pracowni rzemieślniczej na tarnowskiej Starówce, a dokładnie w Rzemieślniczym Punkcie Usługowym pana Leszka Palonka. Zakład w tym miejscu prowadził już jego dziadek, a później ojciec. Teraz pan Leszek Palonek pracuje tu wspólnie z synem, wykonując różne usługi i zlecenia. Najczęściej trafiają do niego klienci z nietypowymi potrzebami, przychodzą po rzeczy, których nie można kupić w marketach i sklepach. Zlecenie na Kapsułę Czasu to jedno z takich nietypowych zadań.

POSŁUCHAJ: o Kapsule Czasu mówi tarnowski rzemieślnik Leszek Palonek
Kapsuła Czasu Tarnów 1

i

Autor: Justyna Świderska Kapsuła Czasu musi być szczelna, żeby woda nie zniszczyła pamiątek

- Ja zwykle pracuję na dachu, więc przy Kapsule pracuję trochę z doskoku. Ona ma kształt prostopadłościanu, o wymiarach 19x19x70 cm. Jest wykonana z miedzi, żeby była odporna na zniszczenia. Aby wszystko było szczelne i odporne na wilgoć trzeba ją będzie dokładnie zalutować, po włożeniu wszystkich rzeczy do środka. Na pokrywce zostanie wygrawerowany napis „Kapsuła Czasu 2022”, a na jednym boku z blachy kajnerowej zostaną umieszczone emblematy Tarnowa, czyli półksiężyc i gwiazda – opisuje Leszek Palonek.

Według Rady Osiedla Starówka, Kapsuła Czasu w Zakątku Spicymira będzie już kolejną ukrytą w Tarnowie. Pozostałe znajdują się pod Grobem Nieznanego Żołnierza, na Skwerze Małkowskiego, oraz w wieży ratuszowej. W miejscu wmurowania najnowszej Kapsuły pojawi się mosiężna tablica, informująca o dacie zamknięcia pamiątek i terminie jej ponownego otwarcia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Najgorętsze romanse polskiego show-biznesu. Sprawdź, czy pamiętasz te namiętne związki!

Pytanie 1 z 10
Świat usłyszał o Rafale Maseraku dzięki "Tańcu z gwiazdami". Artysta obtańcowywał w programie mnóstwo pięknych kobiet, jednak z jedną połączyła go szczególna więź. Nie obyło się bez skandalu. O kim mowa?
Najgorętsze romanse polskiego show-biznesu. Sprawdź, czy pamiętasz te namiętne historie!