W całej Polsce ma powstać około 300 tego typu ośrodków. Mają zapewniać wsparcie psychologiczne dzieciom i młodzieży jak najbliżej ich miejsca zamieszkania. Młodzi pacjenci będą tam mogli liczyć na pomoc psychologów, terapeutów środowiskowych i psychoterapeutów. Dzięki temu rzadziej mają trafiać do szpitali psychiatrycznych.
- Tutaj mają trafiać dzieci, które borykają się z różnymi zaburzeniami, zarówno zachowania jak i emocjonalnymi, ale nie wymagają interwencji lekarza-psychiatry. Na miejscu będą otrzymywać pomoc specjalistów - bez skierowania, blisko miejsca zamieszkania, co ma zmniejszyć zdecydowanie stres oraz sprawić, że opieka będzie się odbywać w bardziej znanym dziecku środowisku. Zapewni to z pewnością lepszy kontakt z opiekunem i ze szkołą dziecka, lepszą wymianę informacji, bo właśnie cała ta rewolucja w opiece psychiatrycznej dzieci polega na współpracy rodziców, szkoły i specjalistów – mówi prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, lekarz Jarosław Kolendo.
Polecany artykuł:
Tarnowski Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologiczno- Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży będzie się mieścił w obiektach Zespołu Przychodni Specjalistycznych przy ulicy Mostowej. Pierwszych pacjentów ma przyjąć już w kwietniu.