Dziecko, psycholog

i

Autor: geralt/Pixabay/cc0 Do tarnowskich poradni zgłasza się coraz więcej dzieci z problemami

Osamotnienie, depresja. Przybywa dzieci z problemami w tarnowskich poradniach [AUDIO]

2020-10-20 10:00

Utrudniony kontakt z rówieśnikami, brak wsparcia nauczycieli, wszechobecny lęk o przyszłość. To wszystko sprawia, że do poradni psychologicznych w Tarnowie zgłasza się coraz więcej dzieci i młodzieży. Nagromadzone problemy skutkują obniżonym nastrojem, smutkiem, depresją. Niestety, pojawiają się również myśli samobójcze. Jak temu zaradzić? Czytaj dalej.

Nastolatkom nie jest łatwo. Po kilku miesiącach izolacji i przymusowej nauki zdalnej wiosną, wielu młodych ludzi borykało się z problemem osamotnienia. Po wakacjach dzieci wróciły do szkół, ale duży wzrost zachorowań sprawił, że od soboty Tarnów jest w tzw. czerwonej strefie. To sprawiło, że licealiści i studenci, zamiast w szkolnych ławkach, znowu uczą się przed ekranami komputerów. Poczucie osamotnienia narasta, rośnie też lęk, pojawiają się problemy, z którymi rodzice nie zawsze potrafią sobie poradzić.

POSŁUCHAJ: Przybywa dzieci z problemami - mówi Agnieszka Latos, psycholog

- Ten przymusowy pobyt w domach na wiosnę sprawił, że wielu uczniów, którzy już wcześniej mieli problemy adaptacyjne, straciło kontakt z rówieśnikami, przepadł tak zwany trening społeczny i teraz nauczyciele zgłaszają więcej kłopotów wychowawczych z zachowaniem tych uczniów – przyznaje Agnieszka Latos, dyrektorka Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Terapeutycznej w Tarnowie. - Dorośli przeżywają to, co dzieje się dookoła nas, trudno oczekiwać, że na dzieciach się to nie odbija. W najgorszym położeniu są te, które mają problemy z dostępem do nowoczesnych technologii i nie mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziców – dodaje.

Marcinka Cross Challenge. Bieg dla prawdziwych twardzieli

Niepokojący jest wzrost przypadków depresji a nawet myśli samobójczych u dzieci. Dotyczy to nie tylko nastoletniej młodzieży, ale już nawet uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej. Dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka i uwaga ze strony rodziców.

- Warto każdego wieczoru wykonać taki rodzicielski rachunek sumienia. Zapytać siebie, czy ja dziś porozmawiałem ze swoim dzieckiem, czy nic nie budzi niepokoju w jego zachowaniu, czy jestem dla niego wystarczającym wsparciem. Jeżeli pojawiają się problemy warto rozmawiać, a jeżeli potrzebne jest wsparcie specjalisty, to z niego skorzystać. Taka wizyta u psychologa nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji, a może być bardzo pomocna – przekonuje Agnieszka Latos. - Grunt, to nie lekceważyć pierwszych sygnałów, że dzieje się z dzieckiem coś niedobrego.

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?
Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...

Z pomocy Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Terapeutycznej przy ulicy Szujskiego w Tarnowie mogą skorzystać uczniowie tarnowskich szkół, ich rodzice, opiekunowie i nauczyciele. Pierwsze spotkanie najlepiej umówić telefonicznie. Co ważne, wsparcie jest bezpłatne. A szczegóły można znaleźć na stronie internetowej placówki