Takie rozwiązanie zastosowano także wiosną, podczas pierwszej fali epidemii. Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej „Słoneczne Wzgórze” przekształcono na hotel dla medyków i pracowników służby zdrowia. Dzięki temu, obawiający się o zdrowie bliskich, nie musieli nocować w domach.
- Zainteresowanie było spore, chociaż chętni napływali falami. Kiedy coś niepokojącego się działo to wtedy trafiały do nas większe grupy medyków, albo cały zespół z dyżuru. W sumie przez 8 tygodni takiego funkcjonowania z noclegów skorzystało około 50 osób – podsumowuje Agnieszka Hulska, szefowa Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej „Słoneczne Wzgórze” w Tarnowie.
Z noclegów w hotelu będą mogli skorzystać medycy, którzy zostaną do tego wyznaczeni przez swoich przełożonych lub dyrekcje placówek. Ale będzie też możliwość przyjęcia pracowników służby zdrowia, którzy takiego skierowania nie otrzymają, ale w obawie o zdrowie bliskich będą chcieli skorzystać z takiej możliwości. Wszystko w miarę wolnych miejsc.
Na razie na potrzeby hotelu dla medyków wydzielono jedno piętro placówki. Znajduje się na nim 12 dwuosobowych pokoi, z pełnym węzłem sanitarnym. Na miejscu medycy będą mogli korzystać z zaplecza gastronomicznego. Wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego. Nie było konieczności reorganizacji pracy Centrum. Jedyna zmiana dotyczy pracowników niepełnosprawnych, którzy nie będą teraz obsługiwali piętra dla medyków, aby nie narażać ich na ewentualne ryzyko zakażenia.
- Najpóźniej jutro do szpitali i placówek medycznych w mieście trafią dokładne informacje na temat procedur kierowania pracowników do hotelu – dodaje Agnieszka Hulska.
Dodam, że władze Tarnowa w ramach wsparcia dla medyków zdecydowały również o uruchomieniu całodobowych, telefonicznych dyżurów psychologa. Osoby mające potrzebę konsultacji czy potrzebujące wsparcia będą mogły z niego korzystać za darmo. Urząd Miasta zadeklarował też pomoc w odciążeniu medyków w codziennych sprawach, takich jak opieka nad dziećmi lub starszymi rodzicami, pomoc w nauce czy zakupach.