To nie jest marginalny problem. Rośnie liczba przypadków przemocy wobec kobiet, które są zgłaszane do Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Wiele z nich dotyczy przemocy seksualnej. Placówka oferuje pokrzywdzonym cały szereg form wsparcia, między innymi wsparcie psychologiczne, prawne, socjalne, konsultacje wychowawcze czy pedagogiczne. W minionym (2023) roku placówka udzieliła ponad 1700 świadczeń pokrzywdzonym w wyniku przemocy kobietom. Pomoc udzielana jest całodobowo, bezpłatnie i anonimowo. Aby się zgłosić nie potrzeba żadnego skierowania, wystarczy zadzwonić albo przyjść do placówki przy ulicy Szarych Szeregów 1 w Mościcach.
- To jest bardzo delikatny problem, bo pokrzywdzone kobiety często wstydzą się tego, co się stało. Dlatego często nie mówią nikomu o tym zdarzeniu, którego doświadczyły. Tymczasem wyparcie jest mechanizmem obronnym, ale nie rozwiązuje problemu. Bardzo ważne jest, aby pokrzywdzone kobiety szukały fachowego wsparcia, które pomaga pokonać traumę. Jeżeli mama, koleżanka siostra wie o takiej sytuacji, to zawsze warto rozmawiać i zachęcać, by sięgnąć po pomoc - mówi Renata Kokoszka, koordynator Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy w Tarnowie.
Z danych Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej wynika, że mieszkanki Tarnowa, pokrzywdzone w wyniku przemocy, również seksualnej, coraz częściej szukają fachowej pomocy. Na ten problem zwraca też uwagę doroczna, ogólnoświatowa akcja pod hasłem One Billion Rising. Osoby solidaryzujące się z pokrzywdzonymi, oraz sprzeciwiające się złemu traktowaniu kobiet, łączą się we wspólnym układzie tanecznym. Organizatorzy zachęcają do zakładania odzieży, akcesoriów czy wstążek w kolorze różowym, który symbolicznie wiąże się z tą akcją.
- To prosty taniec, który ma pokazywać sprzeciw wobec przemocy, jakiej doświadczają kobiety. Ta akcja ma dodawać sił, pokazywać wsparcie i zachęcać pokrzywdzone do szukania pomocy i wychodzenia z toksycznych, krzywdzących relacji. I chociaż akcja trwa zaledwie kilkanaście minut, to mamy dowody, że przynosi realną pomoc. Często bywa katalizatorem zmiany na lepsze. Koordynatorki ogólnopolskie tego wydarzenia przywołują liczne przykłady kobiet, które właśnie pod wpływem akcji One Billion Rising postanowiły komuś powiedzieć o tym, co przeżyły – mówi Agata Duda, organizatorka akcji One Billion Rising w Tarnowie.
Polecany artykuł:
Kolejna edycja akcji akcji One Billion Rising, czyli społecznego protestu przeciwko przemocy wobec kobiet w Tarnowie, odbędzie się 18 lutego, w samo południe na tarnowskim Rynku. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, nie tylko kobiety. Przypomnijmy, że akcję w 2012 roku zainicjowała Eve Ensler, pomysłodawczyni i aktywna działaczka przeciw przemocy wobec kobiet. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku, w proteście, zapowiedziała akcję „ONE BILLION RISING”. Polska akcja nosi nazwę NAZYWAM SIĘ MILIARD. Rocznie miliard kobiet na świecie pada ofiarą przemocy. Biorąc udział w akcji okazujemy solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które jej doświadczają.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]