Sejm

i

Autor: Kancelaria Premiera flickr.com Sejm

Ograniczenie kadencji posłów i senatorów. Czy to początek zmian w rządzie?

2023-01-17 7:42

Senat pochyli się nad pomysłem ograniczenia kadencji posłów i senatorów oraz obowiązkiem złożenia mandatu przez parlamentarzystów wraz z osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego. Rozwiązanie jest propozycją obywatela, który stworzył w tej sprawie petycję. Gdyby doszło do jej pozytywnego rozpatrzenia, to wielu czołowych polityków pożegnałoby się z rządem.

Posłowie i senatorowie mogą złożyć mandat po osiągnięciu wieku emerytalnego

Senat zajmie się rozpatrzeniem postulatu o ograniczeniu kadencji posłów i senatorów oraz obowiązku złożenia mandatu po osiągnięciu wieku emerytalnego. Oznacza to, że parlamentarzyści nie mogliby zasiadać w Sejmie i Senacie dłużej niż przez dwie kadencje. Jest to inicjatywa obywatela, który przygotował w tej sprawie petycję. Obowiązujące przepisy, jak donosi serwis NaTemat.pl, według pomysłodawcy tego rozwiązania, powodują, że polska scena polityczna od lat jest zarezerwowana dla tych samych ugrupowań. Autor petycji zwraca uwagę, że brak górnych limitów kadencji posłów i senatorów powinien zostać zmniejszony do dwóch kadencji, jak ma to miejsce w przypadku prezydenta RP czy prezesa NBP.

Petycja przewiduje również rozwiązanie w postaci ograniczenia kadencji posłów i senatorów do momentu osiągnięcia przez nich wieku emerytalnego. Gdyby taki postulat wszedł w życie, to z Sejmem i Senatem pożegnałoby się wielu czołowych polityków, m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki czy wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Ponadto w tym roku wiek emerytalny osiągnie również marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Natomiast lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk miałyby szansy wystartować w wyborach parlamentarnych, ponieważ w ubiegłym roku ukończył 65 lat.

QUIZ PRL: Towary luksusowe za komuny! Kogo było na to stać?

Pytanie 1 z 10
Marka zachodniego pudru do twarzy sprzedawanego w Pewexie, to:
Express Biedrzyckiej - Robert BIEDROŃ