Inwestycje w regionie

Odbudowa wieży średniowiecznego zamku w Melsztynie. Gmina Zakliczyn otrzymała dodatkowe środki

2023-09-26 8:38

Łącznie niemal 1 mln 37 tys. zł wyniesie zwiększona dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ostatni etap prac związanych z odbudową i konstrukcyjnym domknięciem wieży średniowiecznego zamku w Melsztynie (Małopolskie).

Zwiększona dotacja z MKiDN pozwoli zakończyć odbudowę wieży zamku w Melsztynie

Gmina Zakliczyn uzyskała dodatkowe środki z MKiDN na trwający właśnie ostatni, szósty etap prac przy zamku w Melsztynie. Jak wyjaśnił burmistrz gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, na szósty etap prac związanych z odbudową zamkowej wieży samorząd wraz z wkładem własnym pierwotnie miał zabezpieczone 500 tys. zł. Najtańsza oferta przetargowa wyniosła jednak prawie 1,3 mln zł.

Na wniosek gminy – przekazał burmistrz – szef resortu kultury Piotr Gliński zwiększył przyznaną dotację o prawie 687 tys. zł – łącznie wyniesie ona niemal 1 mln 37 tys. zł. Według burmistrza, dzięki dodatkom środkom będzie możliwe podpisanie umowy z wykonawcą i wykonanie jeszcze w tym roku ostatniej kondygnacji budynku i dachu na wieży.

Wieża ostatecznie będzie miała przeszło 28 metrów wysokości. Na ostatniej kondygnacji powstanie przestrzeń widokowa, z której podziwiać będzie można krajobrazy doliny Dunajca, Beskidu Sądeckiego i Wyspowego, a przy dobrej widoczności - zobaczyć również szczyty Tatr. Zakończenie prac zaplanowano na listopad.

Wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz przypomniał, że odbudowa zamku w gminie Zakliczyn została objęta dofinansowaniem z programu „Ochrona zabytków” realizowanego przez resort kultury i dziedzictwa narodowego.

W latach 2018-22 wykonano pięć etapów odbudowy wieży zamku w Melsztynie o wartości przeszło 3 mln zł, z czego blisko 2,3 mln zł stanowiły środki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 225 tys. zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wkład własny gminy Zakliczyn wyniósł przeszło 500 tys. zł.

Średniowieczny zamek Spycymirów w Melsztynie był ongiś największym zamkiem w dolinie Dunajca i Popradu. Nazwa zamku jak i samej miejscowości pochodzi prawdopodobnie od położonych u jego stóp młynów (niem. Mellstein - kamień młyński). Ze szczytu wzgórza zamkowego rozpościera się panorama na całą dolinę zakliczyńską.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Rekonstrukcja XIV-wiecznego zamku w Melsztynie [GALERIA]

QUIZ wiedzy o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry?

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?
Opuszczona Osada Czorsztyn w Małopolsce