Miasto Celtoiberów

i

Autor: Wikimedia: AdelfunsCastellae, CC BY-SA 4.0 Ruiny miasta Celtoiberów w gminie Tiermes w Hiszpanii, w prowincji Soria (zdjęcie ilustracyjne)

Wiadomości

Niezwykłe odkrycie hiszpańskich archeologów. Odnaleziono ruiny miasta Celtoiberów

2023-07-13 9:14

Zespół hiszpańskich archeologów natrafił na ruiny należącego do Celtoiberów miasta sprzed ponad 2 tysięcy lat. Odkrycia dokonano w gminie Deza, w prowincji Soria, w środkowej części kraju.

Hiszpania. W pobliżu Sorii odkryto miasto Celtoiberów

Z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Politechniki Madryckiej (UPM) wynika, że na terenie tym pomieszkiwały również wojska Imperium Rzymskiego. W studium, opublikowanym w piśmie „Archaeological and Anthropological Sciences”, naukowcy wyjaśnili, że późne odkrycie wybudowanego przez Celtoiberów miasta można wytłumaczyć tym, że jego ruiny dobrze wpisywały się w „ukształtowanie miejscowego terenu”.

– Pozostałości archeologiczne były bardzo dobrze zakamuflowane w terenie z powodu istnienia tam przed laty kamieniołomu – wyjaśnił kierujący badaniem prof. Eugenio Sanz.

Dodał, że jego zespół potwierdził, iż wskutek prowadzonej eksploatacji kamieniołomu wydobyto stamtąd około 12 tysięcy metrów sześciennych wapienia. Wielkość ta, jego zdaniem, ma odpowiadać objętości i rodzajowi skały w pozostałościach murów miasta.

– Przez dwa tysiąclecia ściany kamieniołomu były naturalnymi cechami tego terenu – dodał Sanz.

Hiszpańscy archeolodzy twierdzą, że odnalezione pozostałości zabudowy wchodziły w skład miasta Celtoiberów o nazwie Titiakos. Przypuszczają, że przed dwoma tysiącami lat zostało ono zdobyte przez oddziały rzymskiego wojska. Rzymianie, zdaniem badaczy z UPM, mieli w kolejnych latach korzystać z defensywnych zalet Titiakos, głównie jego położenia na wyżynie i obwarowania murami. Wskazują, że działały tam po opuszczeniu miasta przez Celtoiberów duże koszary wojsk Imperium Rzymskiego.

Autorzy studium twierdzą, że konieczne są kolejne prace badawcze służące wyjaśnieniu kilku zagadek związanych z Titiakos, m.in. tego, dlaczego jedna z dróg w mieście prowadziła nad 40-metrową przepaść. Hiszpańscy archeolodzy uważają, że miasto zostało przejęte przez Rzymian po wojnie Celtoiberów wspierających Sertoriusza walczącego z Rzymem. Ten siedmioletni konflikt zakończył się w 72 r. p.n.e.

Celtoiberowie zamieszkiwali środkową część Półwyspu Iberyjskiego przed przybyciem tam Rzymian. Uznawani są za ludy powstałe w wyniku asymilacji populacji celtyckich oraz Iberów zamieszkujących południe i wschód półwyspu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Te miejsca powinien odwiedzić każdy turysta! [GALERIA]

Quiz. Największe przeboje weselne PRL. Jak dobrze znasz te piosenki?

Pytanie 1 z 10
„Biały miś” jest jedną z legendarnych polskich piosenek, która od czasów PRL-u jest nieodłącznym elementem każdego wesela. Pochodzenie tego utworu jest do dzisiaj owiane tajemnicą. Kto jest uznawany za autora tego niekwestionowanego przeboju?
„Obca w świecie singli” – Krystyna Mirek spot