Szczepanik

i

Autor: Jadwiga Kozioł

Miasto jednak zabezpiecza zabytkową kamienicę po „polskim Edisonie”

2021-12-17 10:28

Coś drgnęło. Na popadającym w ruinę domu tarnowskiego wynalazcy Jana Szczepanika pojawiło się rusztowanie.

Okazało się, że znalazły się pieniądze i dom, w którym mieszkał jest zabezpieczany. Jak powiedział radiu Eska Bernard Karasiewicz, prezes Miejskiego Zarządu Budynków, to prace zabezpieczające przed wilgocią i grzybem, które niszczą obiekt. Tymczasem miasto początkiem roku ma zdecydować, co dalej robić z kamienicą. Urzędnicy skłaniają się ku sprzedaży, bo na remont miasta nie stać. Ostateczną decyzję miasto ma podjąć początkiem przyszłego roku. Dodajmy, że z popadającej w ruinę willi ostatni mieszkańcy zostali przesiedleni wiosną tego roku.

QUIZ. Tych słów nie zna nikt! Trzeba być geniuszem, żeby rozwiązać ten test

Pytanie 1 z 15
Finisaż to:

- Uruchomiliśmy kwotę około 50 tysięcy na zabezpieczenie poprzez wymianę rynien i parapetów, które uległy przez lata zniszczeniu, tak aby woda nie zalewała tego obiektu, aby nie następowało przeciekanie z rynien i zamakanie elewacji, co wiąże się z grzybem. To są zabezpieczenia przed niszczeniem i wilgocią. Wydaje się, że sensownym będzie, jeżeli miasto postanowi o sprzedaży tego budynku. Nabywca będzie musiał poświęcić bardzo dużo pieniędzy, żeby ten obiekt w takiej formie odnowić - mówi Bernard Karasiewicz, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Siemianówka. Zaskakujące odkrycie w pociągu towarowym z Białorusi