Zasiłek opiekuńczy do 20 września

i

Autor: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zasiłek opiekuńczy do 20 września

Koronawirus: Znów można się starać o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS. Wiemy do kiedy

2020-09-01 14:00

Rodzice znów mogą się starać o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Mowa o świadczeniu przyznawanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje ono tym osobom, które muszą zostać w domu dziećmi z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, czy szkoły z powodu koronawirusa. Starać się o nie można do 20 września.

Kto może się starać o zasiłek opiekuńczy?

1 września dzieci wróciły do szkół po blisko półrocznej przerwie od nauki stacjonarnej. Niestety sytuacja epidemiologiczna zarówno w kraju, jak i w Małopolsce wciąż dynamicznie się zmienia, a liczba zakażonych koronawirusem rośnie. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest dedykowany rodzicom dzieci do lat 8, których placówka oświatowa (żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła) została zamknięta z powodu wirusa SARS-CoV-2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił właśnie, że ze świadczenia znów można korzystać po wakacyjnej przerwie. Taka możliwość będzie od 1 do 20 września 2020 roku.

- Zasiłek przysługuje również w sytuacji, gdy wymienione placówki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania nie mogą zapewnić opieki. Na przykład, gdy lekcje odbywają się w trybie hybrydowym - część dzieci uczy się w szkole, a część w domu. Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można także złożyć w przypadku, kiedy niania nie może opiekować się dzieckiem z powodu COVID-19 - tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Małopolsce. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ze świadczenia mogą również skorzystać rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, np. ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze, bo została zamknięta z powodu COVID-19. I w tym czasie rodzice lub opiekunowie muszą zrezygnować z pracy, aby zająć się taką osobą.

Jak można zdobyć zasiłek?

Tu nic się nie zmieniło od wakacji. Aby go otrzymać wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast osoby, które prowadzą działalność gospodarczą składają oświadczenie w ZUS. Można je złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić, bo oświadczenie jest podstawą wypłaty zasiłku.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z nią, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać oświadczenie przez internet - na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Uwaga. Zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). I co ważne dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" w Tarnowie
"Uwielbiam zapach napalmu o poranku" - czy znacie słynne cytaty filmowe? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
Z jakiego filmu pochodzi cytat "uwielbiam zapach napalmu o poranku"?