- Dzieci od marca nie chodziły do szkoły. To spora przerwa, dlatego my jesteśmy tu teraz aby zadbać o bezpieczeństwo w rejonie placówek oświatowych - mówi nadkom. Sebastian Bąk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie. Nasze patrole pojawią się w rejonie przejść dla pieszych. Chcemy w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo pieszych, a także przypomnieć kierowcom że rok szkolny już się rozpoczął. To oznacza większe natężenie ruchu pieszych oraz pojazdów. Zwłaszcza kierowcy muszą pamiętać o dostosowaniu prędkości do zmieniających się warunków.
Policjanci będą pełnić dyżury w rejonie szkół udzielając pomocy w przekraczaniu jezdni na wyznaczonych, tzw. szkolnych przejściach dla pieszych oraz praktycznie uczyć prawidłowego zachowania się na drodze. Uwaga - dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat. Policjanci przypominają też o noszeniu odblasków po zmroku, zwłaszcza poza terenem zabudowanym. Dzień staje się coraz krótszy, a widzialność za kierownicą ograniczona. Element odblaskowy pozwoli kierowcom wcześniej zauważyć osoby poruszające się na przykład poboczem.
Policja przypomina również, że najmłodsi pasażerowie muszą być przewożeni w fotelikach ochronnych lub na tzw. podstawkach. W ten sposób podróżują dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu. Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest aby takie dziecko miało przynajmniej 135 cm wzrostu. Jeżeli na tylnym siedzeniu przewozimy dwoje dzieci w fotelikach lub podstawkach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie trzeciego dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa, na tylnym siedzeniu. Warunkiem jest osiągnięcie przez dziecko minimalnego wieku 3 lat.
Młodzi ludzie muszą też pamiętać, że nie wolno:
- wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych;
- wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- przebiegać przez jezdnię.