Amfiteatr Letni w Tarnowie

i

Autor: Justyna Świderska Mimo bezpieczeństwa sanitarnego na imprezy przychodzi mniej widzów

Mniej wydarzeń, mniej biletów, mniej pieniędzy. Kultura cierpi z powodu pandemii [AUDIO]

2020-09-01 12:24

Nie jest łatwo artystom, nie jest łatwo organizatorom imprez. Epidemia koronawirusa najpierw na długie tygodnie zamknęła kina, teatry i sale koncertowe, a następnie konieczne było wprowadzenie restrykcyjnych zasad sanitarnych, które ograniczyły liczbę widzów o połowę. To powoduje, że wpływy z biletów znacząco spadły. Odczuwają to także instytucje kulturalne w Tarnowie.

Na gorszą sytuację finansową wpływa też większa ostrożność odbiorców. Widzowie i słuchacze z większym dystansem podchodzą do propozycji, organizowanych zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach. I chociaż instytucje dokładają wszelkich starań, by zasady reżimu sanitarnego były spełnione, czasem trudno wypełnić nawet dopuszczoną do użytku przez przepisy połowę widowni.

- Widzimy to na przykładzie tarnowskiego Kina Marzenie. Tam dodatkową trudnością jest fakt, że dystrybutorzy wstrzymali premiery filmów. Trudno im się dziwić, skoro ktoś zainwestował pieniądze w powstanie tytułu, to chce na nim zarobić. Dlatego nowości nie pojawiały się ostatnio na afiszach, a co za tym idzie nie było mocnego magnesu, który przyciągnąłby widzów – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury tarnowskiego Urzędu Miasta.

POSŁUCHAJ: Marcin Sobczyk z Wydziału Kultury UMT o ofercie i kondycji tarnowskich instytucji kultury

Mniejsze wpływy do kas tarnowskich instytucji kultury mogą odbić się na różnorodności propozycji w najbliższych miesiącach. Na razie jednak wrzesień w Tarnowie zapowiada się ciekawie. Przed nami 34. Tarnowska Nagroda Filmowa, Festiwal Teatrów Ulicznych, wystawy i koncerty, premiera w tarnowskim Teatrze.

- Warto brać udział w tych wydarzeniach pamiętając, że kultura ma największy sens, kiedy odbieramy ją na żywo – dodaje dyrektor Sobczyk. - Wszystkie instytucje w Tarnowie dbają o bezpieczeństwo sanitarne, przestrzegają rygorów, liczba widzów jest ograniczona, a co za tym idzie łatwiej zachować wymagany dystans.

Tymczasem z najnowszego „Raportu o stanie miasta 2019” wynika, że w minionym roku nakłady na kulturę z budżetu Tarnowa wyniosły prawie 27 mln zł i były o pół miliona większe niż rok wcześniej. Wśród najistotniejszych wydarzeń wymienić można m.in. Ogólnopolski Festiwal Komedii „TALIA”, festiwal Jazz Contest Tarnów, Tarnowską Nagrodę Filmową, Festiwal Paschalny „Musica Poetica”, Festiwal Sztuki ArtFest, Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl” czy dni Tarnowa – „Zdearzenia”.

Z wyliczeń wynika, że w ubiegłym roku w Tarnowie odbyło się 101 koncertów, 83 wystawy, 1288 seansów kinowych oraz 292 spektakle teatralne i występy kabaretów. Nie zabrakło pikników, warsztatów i zajęć edukacyjnych. Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie czytelnicy odwiedzili 219 229 razy.

Oddział Muzeum Historii Tarnowa i Regionu już otwarty