Komin dym

i

Autor: Justyna Świderska Zaczął się kolejny sezon grzewczy. Czy smog znowu da się we znaki?

Kominy już dymią. Dron sprawdzi, czym palą w piecach mieszkańcy Tarnowa

2020-10-14 12:31

Jakość powietrza w Tarnowie na razie jest dobra. Jesienny chłód sprawia jednak, że z kolejnych kominów zaczyna unosić się dym. Kiedy temperatura spada, tarnowianie rozpalają w piecach, żeby ogrzać mieszkania. Niestety, nie zawsze do palenisk trafia właściwe paliwo. Czego nie wolno wrzucać do pieca? Sprawdź!

Rozpoczęcie kolejnego sezonu grzewczego to zwykle zapowiedź problemów z jakością powietrza. Z poważnymi problemami od lat boryka się niewielki, położony w dolinie Tuchów, ale kwestia smogu dotyczy również mieszkańców Tarnowa, mimo że w mieście systematycznie wymieniane są piece na paliwa stałe. Wiele zależy od warunków pogodowych, ale bywają dni, kiedy mieszkańcy przyznają, że trudno oddychać swobodnie.

Duży wpływ na jakość powietrza ma to, czym palimy w piecach. Organizowane akcje i kampanie informacyjne mają uczulać mieszkańców regionu w tym zakresie, jednak wciąż zdarza się, że do palenisk trafiają zwykłe odpady.

Mariusz Brzeźniakiewicz buduje domki dla kotów

Czego nie wolno spalać w piecu?

- W poprzednich sezonach zdarzały się przypadki spalania starych ubrań czy plastikowych butelek a nawet butów. Żadne z powyższych nie powinno trafić do pieca. Ludziom się wydaje, że stare meble można spalić, ale to błąd. W takich płytach meblowych jest mnóstwo chemicznych substancji, które są zwyczajnie trujące. Podobnie lakierowane drewno z okiennic nie może być spalane. To wszystko szkodzi, bo wszystkie groźne substancje, które uwalniają się z dymem, trafiają z powrotem do naszych płuc – przypomina Krzysztof Tomasik, szef Straży Miejskiej w Tarnowie.

Jakie kary za spalanie odpadów?

Aby zapobiegać spalaniu odpadów Straż Miejska w Tarnowie regularnie prowadzi kontrole palenisk. W tym sezonie po raz pierwszy strażnicy wykorzystają do tego celu drona. Urządzenie ma możliwość analizowania w czasie rzeczywistym składu dymu, który wydobywa się z kominów. Na tej podstawie można stwierdzić, czy spalane są niedozwolone rzeczy. Wyniki wyświetlają się na tablecie. Kara za spalanie odpadów to grzywna do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu. Tam grzywna może wynieść nawet do 5 000 zł.

Z którą gwiazdą powinnaś spędzać jesienne wieczory?

Pytanie 1 z 6
Twój ulubiony rodzaj filmu?

W niechlubnych rankingach zanieczyszczenia powietrza przoduje podtarnowski Tuchów. Tam samorząd wraz z lokalnymi społecznikami od lat prowadzi działania i kampanie informacyjne, mające na celu ograniczenie smogu. Jedną z form zachęty do dbania o czystość powietrza jest Mapa Czystego Ogrzewania. Samorząd zachęca mieszkańców, którzy wymienili kocioł, zamontowali ogniwa fotowoltaiczne, pompę ciepła lub kolektory słoneczne, do pochwalenia się tym faktem. Ma to zmotywować innych mieszkańców do podjęcia działań w tym zakresie.