zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Podróże

Koleją przez Polskę. Podróżowanie pociągami wraca do łask?

Polska kolej stara się pokazać, że podróżować można też po Polsce i że warto to robić. Zachęcają do tego nowe kampanie, konkursy i dofinansowania do wycieczek szkolnych, a także wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Nowa moda na kolej przyjmie się wśród młodzieży?

PKP Intercity chce, by Polacy częściej podróżowali pociągiem krajoznawczo. Dzięki wcześniejszym działaniom, pasażerowie polubili się z koleją wykorzystując ją zawodowo, Pendolino stało się ulubionym pociągiem to wyjazdów służbowych do Warszawy, teraz czas na turystykę. Od kilku lat te działania wspiera też Ministerstwo Edukacji i Nauki realizując program dofinansowań wycieczek szkolnych. Teraz do dyspozycji pasażerowie mają opcję zakupu biletu grupowego z 20 % zniżką

Specjalne zniżki na wycieczki koleją

PKP Intercity przygotowało dla szkół specjalną ofertę przejazdów grupowych. To propozycja dla tych, którzy podróżują w co najmniej 11 osób. Dzięki niej od poniedziałku do czwartku oraz w soboty bilety będą o 20 proc. tańsze. Z kolei w piątki i niedziele PKP Intercity oferuje 15 proc. rabatu od cen regularnych. Ponadto na każde 20 osób korzystających z przejazdu przypada jeden bezpłatny bilet, np. dla opiekuna.

Wniosek na przejazd w grupie składa się za pośrednictwem podstrony przejazdygrupowe.intercity.pl. Można to zrobić już na 90 dni przed podróżą. Liczba miejsc dostępnych w ofercie jest limitowana, dlatego warto jak najwcześniej zamówić przejazd grupy. Najpóźniej można to zrobić na 14 dni przed planowanym terminem wyjazdu. PKP Intercity rozpatruje wnioski na przejazdy grupowe maksymalnie do 5 dni roboczych.

Pomysł ma zachęcić szkoły do korzystania z kolei częściej niż do tej pory. Ze zniżek będzie mogła skorzystać każda grupa zorganizowana.

To jest sposób na to, żeby uatrakcyjnić zajęcia z różnych przedmiotów tak, aby w innych okolicznościach porozmawiać o tych tematach, które są w podstawach programowych poszczególnych przedmiotów

- poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Do 6 kwietnia można jeszcze wziąć udział w konkursie dla szkół. Nagroda główna to ponad 12 tysięcy złotych w gotówce oraz w formie biletów PKP do wykorzystania na grupowe wycieczki. Dla dzieci udział w konkursie może być prawdziwą frajdą.

Konkurs PKP Poznaj Polskę

Celem konkursu Poznaj Polskę z PKP Intercity jest zachęcenie dzieci i młodzieży do odkrywania bogactwa przyrodniczego i kulturowego naszego kraju. Kolej jako transport odpowiedni do szkolnych wycieczek po Polsce to nowy trend, który mobbuje ministerstwo.

Praca konkursowa powinna w kreatywny sposób przedstawić miejsce, do którego uczestnicy chcieliby pojechać pociągiem PKP Intercity na wycieczkę klasową. Wykonanie pracy konkursowej polega na stworzeniu jednej z trzech form:

  • filmu;
  • kompozycji muzycznej;
  • pracy multimedialnej.

Udział w konkursie mogą wziąć udział tylko drużyny wraz z opiekunami. Liczebność grupy powinna wynosić od 7 do 35 uczniów. Zgłoszenia mogą składać zarówno grupy z podstawówek jak i szkół średnich.

Konkurs trwa do 8 kwietnia 2023 roku do godziny 23:59. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę internetową tu.

Program w tym tygodniu promował minister Czarnek. Na konferencji na dworcu w Warszawie przedstawił dane z poprzednich lat. Z programu Poznaj Polskę dofinansowujących wycieczki oraz dojazd na nie koleją w poprzednich edycjach skorzystało ok. 700 tys. uczniów w całym kraju. W ramach trzech edycji zorganizowano ponad 13,7 tys. wycieczek, a dofinansowanie wyniosło ponad 132 mln zł.

Organy prowadzące szkoły mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów wycieczki, w tym m.in. kosztów przejazdu. Środki finansowe zostaną podzielone na województwa proporcjonalnie do liczby uczniów w danym województwie. Pierwsze wycieczki finansowane z projektu już w kwietniu.

Od 1 kwietnia ruszają wycieczki. Liczymy, że ok. 300 tys. dzieci i młodzieży ruszy w podróż po Polsce.  PKP Intercity ma na stanie rodzaju składy, które będą służyły do tego, ażeby bezpiecznie, przede wszystkim bezpiecznie, przemieszczać się po Polsce. Już wiemy, że szkoły są niezwykle zainteresowane tą ofertą

- powiedział szef MEiN, Przemysław Czarnek.

Pociągiem na wycieczkę szkolną

Dlaczego pociąg? To ekologiczny i bezpieczny sposób na podróżowanie. Korzystamy z transportu zbiorowego - to raz, ale komunikacja kolejowa jest też wygodna: na wycieczkach grupowych sprawdzi się szczególnie, bo można wstać, porozmawiać i swobodniej spędzić dłuższy czas we wspólnym wagonie. Nogi lądują na siedzeniach, a skakanie z przedziału do przedziału to ulubiona atrakcja z zamkniętym składzie. 

Ewa Drzyzga wydaje majątek na podróże do Warszawy. Mówi o cenach biletów PKP
Źródło: Koleją przez Polskę. Podróżowanie pociągami wraca do łask?