Aborcja w Polsce

i

Autor: Pixabay Ministerstwo Zdrowia wypowiedziało się w sprawie przerywania ciąż

Wiadomości

Kiedy można dokonać aborcji? Ministerstwo Zdrowia wypowiedziało się w sprawie przerywania ciąży

2023-07-24 13:30

Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich została opublikowana odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na pismo dotyczące trudności w dostępie do legalnych zabiegów przerywania ciąży, z jakimi mierzą się kobiety, dla których ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego. Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył, że nie został określony zamknięty katalog wskazań do przerwania ciąży.

Aborcja w Polsce. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, kiedy można przerwać ciążę

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich na pismo dotyczące trudności w dostępie do legalnych zabiegów przerywania ciąży, z jakimi mierzą się kobiety, dla których ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego. Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży, przerwanie ciąży jest dopuszczalne w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej. 

Waldemar Kraska zaznaczył, że decyzja o tym, czy wystąpiły powyższe okoliczności, jest i może być podejmowana wyłącznie przez lekarza w odniesieniu do konkretnego przypadku.

– (…)nie został określony zamknięty katalog wskazań do przerwania ciąży w przypadku, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety ciężarnej – przekazał minister.

Dodał, że przepis ustawy nie determinuje, jakiego obszaru zdrowia wyżej wymienione zagrożenie ma dotyczyć oraz, że obowiązujące regulacje nie ograniczają również specjalności lekarza stwierdzającego wystąpienie okoliczności wskazujących, że ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej.

– W ich świetle okoliczność tę może bowiem stwierdzić lekarz posiadający tytuł specjalisty w zakresie medycyny właściwej ze względu na rodzaj choroby kobiety ciężarnej – zaznaczył Kraska.

Poinformował także, że Minister Zdrowia powołał Zespół do spraw opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży. Zespół ten ma opracować wytyczne dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z przerywaniem ciąży w przypadkach stwierdzenia wystąpienia przesłanek, o których mowa w art. 4a ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi zaznaczyło, że po zakończonych pracach zespołu - w oparciu o sporządzone wytyczne – planowane jest przeprowadzenie szkoleń dla wszystkich placówek szpitalnych z oddziałami ginekologiczno-położniczymi.

Szkolenia te będą przeprowadzone przez Rzecznika Praw Pacjenta we współpracy z Konsultantem Krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa, który jest przewodniczącym Zespołu.

Jak dobrze pamiętasz najlepsze horrory ery VHS? Quiz dla prawdziwych fanów!

Pytanie 1 z 10
Kto zabija obozowiczów w kultowym slasherze „Piątek trzynastego” z 1980 roku?
Express Biedrzyckiej - Katarzyna Kotula: Aborcja była, jest i będzie. Polki zawsze znajdą sposób