Kamienica Ratajewiczowska przy Rynku 5 w Tarnowie
Kamienica Ratajewiczowska, mieszcząca się przy Rynku 5 w Tarnowie, powstała wraz z podcieniami i zabudową oficynową w 1483 roku. Późnogotycka konstrukcja jest najstarszą kamienicą w mieście. Prawdopodobnie jest też najstarszym murowanym tarnowskim budynkiem. Przypuszcza się, że dom, w którym utworzono kamienicę, powstał pomiędzy lokacją miasta w 1330 roku a końcem XV wieku. Wówczas stojący w południowo-zachodniej części Rynku dom miał już formę kamienicy.
Kamienica Ratajewiczowska od 1992 roku pełni funkcję Tarnowskiego Centrum Kultury. Znajduje się w niej siedziba instytucja, a także organizowane są w niej wydarzenia związane z życiem artystycznym miasta. Jednak warto wspomnieć, że na obecny kształt budynku wpłynęły liczne zniszczenia i przeprowadzone modernizacje. Do pierwszego poważnego uszczerbku budynku doszło w 1743 roku. Wskutek pożaru i zawalenia się sąsiedniej kamienicy przy Rynku 4 uszkodzeniu uległa oficyna w zabudowaniach należących wtedy do rodziny Ratajewiczów.
W połowie XVIII wieku kamienica przeszła remont polegający na nowym ukształtowaniu fasady i zamurowaniu podcieni. W drugiej połowie tamtego stulecia wybudowano oficynę boczną od strony ulicy Krótkiej, a także częściowo przebudowano budynek. Istotną zmianą w wyglądzie kamienicy było powstanie neorenesansowych opasek na pierwszym piętrze.
W okresie I wojny światowej zniszczeniu uległ szczyt fasady frontowej oraz oficyna boczna zabytkowej budowli. W okresie międzywojennym przyziemia kamienicy przekształcono w restaurację. Natomiast do poważniejszych zmian dokonano w czasach Polski Ludowej. W 1960 roku fasadę na piętrze od frontu i od strony ulicy Krótkiej pokryto malowaną dekoracją geometryczną. Przyziemie zaś ozdobiono arkadami malowanymi w kształcie ostrołuków przypominającymi podcienia. Blisko dwie dekady później, w 1979 roku, władze ludowe rozpoczęły remont kamienicy, który zakończył się dopiero w 1992 roku. Wtedy przekazano budynek w zarząd i użytkowanie Tarnowskiemu Centrum Kultury. Wcześniej przeprowadzono tam również szereg badań archeologicznych.
Kamienica Ratajewiczowska w Tarnowie [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]