Opuszczony dom

i

Autor: AstralniHorizonti/Pixabay/cc0 Bezdomni szukają schronienie w ogródkach działkowych, pustostanach czy altankach

Jeden telefon może URATOWAĆ czyjeś życie. Zwracajmy UWAGĘ na bezdomnych i osoby samotne

2021-12-07 14:00

Nie bądźmy obojętni. Temperatura spada poniżej zera. Gdy aura za oknami coraz bardziej zimowa, policja przypomina żeby zwracać uwagę na osoby, które nie mają się gdzie schronić. ​Pomocy może potrzebować nie tylko bezdomny leżący gdzieś na ławce, ale także nasz sąsiad lub sąsiadka. Mróz może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem.

Nie bądźmy obojętni

Do Małopolski nadciąga fala mrozów. Temperatura w Tarnowie i regionie spadnie wyraźnie poniżej zera. W takich warunkach trzeba zwracać szczególną uwagę na osoby przebywające na zewnątrz. Dla osób bezdomnych, starszych i nieporadnych życiowo to bardzo trudny okres. Aby zapobiec tragediom policjanci jak co roku podczas zimowych patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia osoby bezdomne. Ich uwaga skupia się na ogródkach działkowych, opuszczonych domach czy zapomnianych altankach. W tych miejscach bezdomni nie tylko egzystują, ale rozpalają ogniska aby się rozgrzać. To może się zakończyć pożarem lub zaczadzeniem.

- Nie bądźmy obojętni – reagujmy! Wystarczy jeden telefon, aby zapobiec śmierci z wychłodzenia i uratować czyjeś życie. Zwróćmy uwagę czy mijana przez nas osoba nie potrzebuje pomocy. Może wystarczy podejść i porozmawiać. Kiedy widzimy kogoś w potrzebie można pomóc dzwoniąc na numer alarmowy 112. Każde zgłoszenie jest sprawdzane. Niedawno mieliśmy interwencje w lesie pod Wojniczem, gdzie w prowizorycznym schronieniu z plandek i banerów znajduje się samotny człowiek, który jak się okazało wybrał takie życie bo nie potrafi funkcjonować z innymi ludźmi - mówi asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Polecany artykuł:

Miejskie kino liczy straty

Gdyby nie taki rutynowy patrol polegający na sprawdzaniu miejsc, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy z wychłodzenia i głodu mogła zginąć 82-letnia mieszkanka Woli Rzędzińskiej. Pod koniec listopada jej losem zaniepokoiło się dwóch funkcjonariuszy z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum. Gdy kobieta nie odpowiadała na ich pukanie i wołania postanowili wejść siłowo do jej domu. Okazało się, że kobieta spędziła 4 dni uwięziona pod szafą, która na nią spadła i ją przygniotła. Gdy karetka pogotowia zabierała ją do szpitala kobieta była skrajnie wycieńczona.

Gdzie szukać pomocy?

Interwencje dotyczące osób, którym grozi wychłodzenie można zgłaszać telefonicznie na numer alarmowy Straży Miejskiej w Tarnowie - 986 lub na ogólnopolski numer alarmowy 112. Osoby bezdomne z Tarnowa i regionu mogą znaleźć schronienie w noclegowni i schronisku Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej przy ulicy Prostopadłej 9. Jest tylko jeden warunek, aby uzyskać pomoc trzeba być trzeźwym. Tam działa również łaźnia oraz kuchnia. Ciepłe posiłki są tam wydawane między 12:00, a 14:00. Z kolei w godzinach od 11:30 do 13:30 osoby potrzebujące mogą zjeść coś ciepłego w Kuchni Św. Szymona przy Klasztorze Ojców Bernardynów w Tarnowie.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie działa zespół ds. pomocy osobom bezdomnym. Można się z nim kontaktować telefonicznie pod numerem: 14 688 25 95.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Czy znasz telefoniczne numery kierunkowe?
Pytanie 1 z 10
Żeby dodzwonić się do Warszawy, musisz wybrać numer zaczynający się na:
Andrzej Lis oddał setny litr krwi