Jan Szczepanik – mag z ognistą kulą. W Tarnowie powstał mural upamiętniający galicyjskiego geniusza [GALERIA]

2022-09-28 11:39

W najbliższy piątek, 30 września 2022 roku, o godzinie 15:30 zostanie oficjalnie odsłonięty nowy mural z postacią Jana Szczepanika, związanego z Tarnowem wynalazcy, zwanego „polskim Edisonem”, „Leonardem da Vinci z Galicji” oraz „galicyjskim geniuszem”. Malowidło znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Sitki, należącego do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie.

W Tarnowie powstał mural upamiętniający Jana Szczepanika

Jan Szczepanik, honorowy obywatel Tarnowa, jest autorem przeszło 50 wynalazków oraz kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa oraz telewizji. „Galicyjski geniusz” opracował takie wynalazki, jak: kamizelka kuloodporna, silnik elektryczno-chemiczny, system barwnego tkactwa, system barwnego filmu, system kolorowej fotografii, światłoczuły papier barwny, film barwny, telektroskop – urządzenie umożliwiające przesyłanie na odległość ruchomego barwnego obrazu wraz z dźwiękiem, które dało początek współczesnej telewizji; telefot – udoskonalone urządzenie do przenoszenia obrazu na odległość; fotometr – urządzenie do pomiaru jasności; fotosculptor – przyrząd służący do kopiowania rzeźb metodą fotograficzną czy caloridul – samoczynny regulator ciągu kominowego w paleniskach kotłowych.

– Jan Szczepanik, polski Leonardo da Vinci z przełomu XIX i XX wieku, był człowiekiem, który imał się różnych zajęć i interesował się światem. Nurtowało go wiele problemów, nad którymi lubił się zastanawiać, co też sprawiało mu wielką radość. Moje nastawienie do tej postaci jest właśnie takie. Na wykonanym przeze mnie muralu, zaprojektowanym na podstawie jego istniejących wynalazków, odzwierciedla się podróżujący po wielu dziedzinach umysł. Jest to jego warsztat, w którego tle majaczy panorama Tarnowa. Wynalazca stoi w jego centrum. Isaac Asimov powiedział kiedyś, że zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii. Tak chyba było też w przypadku Jana Szczepanika, którego wyobraziłem sobie jako maga, posiadającego wiedzę tajemną, pozwalającą mu na robienie różnych rzeczy, które wydają się magiczne, czarodziejskie i niemożliwe. Stąd właśnie pomysł, aby miał w rękach ognistą kulę. Zainspirowałem się zdjęciem, na którym trzyma żarówkę, która rozświetla mu dłonie. W tym miejscu fotografia jest prześwietlona, co dodaje jego postaci aury tajemniczości. Doskonale współgra to również ze spirytyzmem, którym interesowano się w tamtych czasach. Bardzo mi się to spodobało i stwierdziłem, że będzie to idealna wizualna metafora, jakim człowiekiem był Jan Szczepanik – mówi Marcin Czaja, projektant i wykonawca muralu.

Mural powstał z inicjatywy Fundacji im. Jana Szczepanika oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy współpracy Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT, Rad Osiedli Starówka i Piaskówka w ramach ich funduszy, które pochodzą z budżetu miasta Tarnowa oraz z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz o jesiennych kwiatach. Tak trudny, że nawet jesieniary polegną na 8. pytaniu

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Czesław Niemen śpiewał, że „mimozami jesień się zaczyna”. W Polsce mimozą nazywamy….
Wystawa pająków i skorpionów w Nowym Sączu