Arena Jaskółka Tarnów

i

Autor: Tomasz Piszczek Na razie nie ma potrzeby uruchamiania tam szpitala tymczasowego

IE 2023

Igrzyska Europejskie 2023. Czy Tarnów zdąży z budową infrastruktury sportowej?

2023-05-04 14:47

Igrzyska Europejskie 2023 zbliżają się wielkimi krokami. Zmagania najlepszych europejskich sportowców rozpoczną się już 21 czerwca. W Tarnowie odbędą się takie konkurencje, jak: badminton, piłka ręczna plażowa, piłka nożna plażowa oraz wspinaczka. Będą one rozgrywane na obiektach sportowych w Mościcach oraz na ściance wspinaczkowej w Akademii Nauk Stosowanych. Jednak niespełna dwa miesiącem przed startem imprezy w pełni przygotowana jest jedynie Arena Jaskółka Tarnów.

Igrzyska Europejskie 2023. Na jakim etapie są inwestycje sportowe w Tarnowie?

Igrzyska Europejskie 2023 odbędą się w dniach od 21 czerwca do 2 lipca. Czasu do rozpoczęcia imprezy jest niewiele, a inwestycje sportowe w Tarnowie są wciąż na etapie realizacji. Gotowa jest jedynie Arena Jaskółka Tarnów, która została dostosowana do wymogów europejskich, a także przetestowano ją pod kątem badmintona. Sporym problemem dla organizatorów są opóźnienia związane z budową trybuny głównej oraz zaplecza powstającego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Mościcach, na którym będą rozgrywane zawody plażowe. Poza tym nie wiadomo, kiedy spółka Igrzyska Europejskie 2023 ruszy z budową boiska do piłki ręcznej plażowej i piłki nożnej plażowej, a także przeciwległej mniejszej trybuny. Pod znakiem zapytania stoi również budowa ścianek wspinaczkowych przed Akademią Nauk Stosowanych. Na razie nie udało się jeszcze znaleźć wykonawcy tego zadania. Natomiast zgodnie z planem przebiega budowa parku wodnego, który początkowo miał stanowić zaplecze dla sportowców, ale ostatecznie odstąpiono od tego pomysłu.

Przypomnijmy, że do Tarnowa na inwestycje związane z Igrzyskami Europejskimi wpłynęło prawie 100 milionów złotych zewnętrznych środków. Największa z nich to budowa kompleksu przeznaczonego pierwotnie do treningów i rozgrywek w dyscyplinach plażowych. Powstaje on w miejscu starego zespołu basenowego oraz na terenie byłego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Mościcach. Tarnów na przebudowę basenu otrzymał z budżetu państwa 25 milionów 200 tysięcy złotych, a koszt całej inwestycji to 34 miliony 286 tysięcy złotych. 3,5-hektarowy kompleks wypoczynkowy będzie dostępny dla tarnowian w formie letniego parku wodnego.

Ponad 20 milionów złotych zaplanowane na inne obiekty sportowe, m.in. modernizację stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Mościcach, gdzie do rozpoczęcia imprezy powinny powstać piaszczyste boiska do piłki nożnej, siatkowej i ręcznej oraz trybuna dla około tysiąca widzów, a także dwa boiska treningowe z tymczasowymi trybunami. Po Igrzyskach Europejskich stadion ma wrócić do swoich pierwotnych funkcji. Zgodnie z planem powinien zostać dostosowany do rozgrywania meczów I ligi piłki nożnej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Ci artyści zwojowali polskie talent-show! Czy wiesz, które to były? Tylko prawdziwi fani zdobędą 10/10!

Pytanie 1 z 10
Monika Brodka wielką karierę zaczęła od wygrania?
SuperTenis 04.05.2023