Tarnów

i

Autor: Radio ESKA Tarnów Grabówka świętuje przyłączenie do Tarnowa

Wydarzenia

Grabówka świętuje przyłączenie do Tarnowa. Będą koncerty, zabawy i premiera filmu

2023-05-10 11:32

Grabówka będzie świętować. Ta dzielnica Tarnowa została włączona do miasta w kwietniu w 1846 roku, czyli 177 lat temu. Teraz mieszkańcy przypominają o tym wydarzeniu, wspominając historię, ale również świetnie się bawiąc.

Grabówka to jedna z dzielnic Tarnowa. Została przyłączona do miasta w 1846 roku. Fakt ten został poświadczony patentem przez cesarza Ferdynanda I, zwanego Dobrotliwym. Tym samym Grabówka stała się jedną z najstarszych dzielnic miasta. Początkowo zajmowała powierzchnię 308 hektarów. Przed wojną była najszybciej rozwijającą się dzielnicą w Tarnowie. Na jej terenie stoją dziś między innymi ruiny młyna Szancera, natomiast w czasach II wojny światowej na Grabówce znajdowało się getto żydowskie.

- Dzisiaj Grabówka zajmuje obszar zaledwie 74 hektarów. Pozostało Osiedle Grabówka, a z pozostałej części wydzielono osiedle Jasna, osiedle Westerplatte i osiedle Henryka Dąbrowskiego. O historii naszej dzielnicy opowiadamy podczas spacerków, które cieszyły się dotychczas bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców Grabówki. Uczestniczą w nich również mieszkańcy innych dzielnic, którzy chcą wiedzieć więcej o mieście, albo kiedyś w przeszłości byli związani z naszą dzielnicą – mówi Krystyna Drozd, przewodnicząca Rady Osiedla Grabówka w Tarnowie.

POSŁUCHAJ o atrakcjach w ramach święta Grabówki w Tarnowie

O bogatej historii tej dzielnicy będzie można porozmawiać podczas najbliższego Święta Grabówki, które już w niedzielę, 14 maja, będzie się odbywało w Tarnowie. Specjalnie na tę okazję przygotowano film dokumentalny, którego premierę zaplanowano po zmroku. Wykorzystano w nim między innymi archiwalne zdjęcia z prywatnych zbiorów. Wcześniej natomiast gości czeka sporo niespodzianek i atrakcji.

Impreza w niedzielę, 14 maja, startuje o godzinie 15:00 na parkingu obok Zenitu. Gości przywita Lady fama Show, która zaprosi najmłodszych do zabawy z gigantycznymi maskotkami. Będą tańce przedszkolaków i inscenizacja opowieści o Calineczce. O 18:00 zagra zespół Przystanek Mrówkowiec. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć covery światowych hitów. Godzinę później na scenie pojawi się The Cover Stream Band i Kasia Godzisz. Natomiast na 20:00 zaplanowano imprezę taneczną, którą poprowadzi DJ SoundProtectors. Wydarzeniu będą towarzyszyły degustacje, konkursy i zabawy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. W jakim programie musisz wziąć udział? Przekonaj się, o jaką nagrodę zawalczysz!

Pytanie 1 z 10
Jakie jest Twoje nastawienie do tłumów?