Proces modernizacji elektrociepłowni „Piaskówka” w Tarnowie to systematyczne działania. Właśnie podsumowano zadania wykonane w ramach planu na lata 2021-2023. Udało się zrealizować następujące zadania:
Polecany artykuł:
- Kocioł węglowy K-1 zmodernizowano na kocioł opalany gazem ziemnym, powstała też nowoczesna stacja redukcyjna gazu. Dla kotła węglowego K-3 wybudowano nowoczesną instalację odpylania spalin. W 2022 wyłączono z eksploatacji kocioł węglowy K-2. Od 1 stycznia 2023 r. pracuje już tylko jeden kocioł węglowy. Wybudowano instalację odsiarczania spalin na kotle węglowym K-3, zwiększono też zakup ciepła z Grupy Azoty do 30 MW – wylicza Tadeusz Sieńczak, prezes MPEC Tarnów.
Działania modernizacyjne przełożyły się bezpośrednio na pozytywne efekty ekologiczne. W latach 2021-2023 dzięki programowi modernizacji udało się ograniczyć emisję pyłów aż o 95 procent. O 36 procent spadło zużycie węgla, emisja SO2 o 49 procent, natomiast emisję CO2 ograniczono o 28 procent. Zastosowane rozwiązania spełniają już wymogi do 2030 roku.
Na tym jednak nie koniec – w planach są bowiem kolejne inwestycje proekologiczne. To między innymi budowa modułu silników gazowych, spalarni odpadów oraz instalacji kolektorów słonecznych. W grudniu 2023 roku MPEC Tarnów wygrał ogłoszoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki aukcję na tzw. premię kogeneracyjną, uzyskując gwarancję dopłat do wytworzonej w module silników gazowych i sprzedanej energii elektrycznej. Premia wypłacana będzie Spółce przez 15 lat, od momentu rozpoczęcia eksploatacji instalacji kogeneracyjnej, czyli modułu silników gazowych. Szacowana wielkość premii łącznie to około 132 000 000 zł.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]