Sprawdzaj adresy, nie klikaj w podesłane linki, nie przekazuj kodów BLIK. 6 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. To okazja do przypomnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie oszustw z wykorzystaniem Internetu lawinowo przybywa, również w regionie tarnowskim. Szczególnie uważać trzeba w sprawach bankowości internetowej.
- Oszuści tworzą strony, które do złudzenia przypominają prawdziwe strony banków. Mailowo przesyłają wiadomości z prośbą o zalogowanie w systemie i załączają w nich link do tych fałszywych stron. Jeżeli tam się zalogujemy, czy uzupełnimy jakieś dane, to one automatycznie trafią do oszustów. Dlatego nigdy nie korzystajmy z gotowych linków. Do banku logujemy się wyłącznie wpisując ręcznie adres w przeglądarce. Zwróćmy też uwagę, czy zielona kłódka jest otwarta czy zamknięta. Tylko zamknięta informuje o bezpiecznym połączeniu – przestrzega Paweł Klimek z tarnowskiej policji.
Ale zagrożenia internetowe to nie tylko wyłudzanie danych czy pieniędzy. To również cyberprzemoc. To zjawisko szczególnie często dotyka nastolatków. Wielu młodych ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że stają się sprawcami przemocy w Internecie.
Polecany artykuł:
- Bardzo łatwo stać się sprawcą przemocy internetowej. Wystarczą komentarze, które w kogoś godzą, obrażają, wyśmiewają czy nawołują do dyskryminacji. Czasem to jest zdjęcie, które przedstawia osobę w sposób niekorzystny, ośmiesza ją. Taki obrazek komuś wydaje się zabawny, a dla osoby w ten sposób potraktowanej to jest ogromna trauma. Młodzi ludzie nie mają świadomości konsekwencji takiego postępowania. To czasem są stany lękowe, czasem depresja, przypadki samookaleczania, a w skrajnych sytuacjach nawet próby samobójcze. To nie jest zabawa, tylko ludzkie życie – przypomina Olga Lesińska – Żabińska z tarnowskiej policji.
Wśród rozpowszechnionych sposobów oszustwa prym wiedzie podszywanie się pod znajomych i proszenie o pomoc finansową poprzez popularne komunikatory. Zwykle schemat jest taki sam: ktoś znajomy prosi o przesłanie kodu BLIK, albo jakiejś kwoty pieniędzy, bo akurat ma zablokowaną kartę, stoi przy kasie, albo musi dopłacić za przesyłkę. W takiej sytuacji mundurowi radzą zadzwonić i upewnić się, czy to rzeczywiście nasza znajoma osoba potrzebuje wsparcia. Podobnie jak w przypadku oszustw telefonicznych mundurowi odradzają pośpiech i działanie pod wpływem emocji. Złota zasada to ograniczone zaufanie do osoby proszącej o wsparcie.
Polecany artykuł:
Każdy może paść ofiarą oszustwa. Okazuje się, że nawet znając sposoby działania przestępców, łatwo możemy dać się oszukać. Wystarczy roztargnienie i pośpiech, a wtedy nie zwracamy uwagi na szczegóły. Dlatego, oprócz zwykłej ostrożności, eksperci w zakresie cyberbezpieczeństwa doradzają zachowanie cyfrowej świadomości. Warto się szkolić i dowiadywać jak najwięcej o sposobach działania oszustów, aby unikać zastawianych w sieci pułapek. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu tarnowska policja opublikowała szereg przydatnych informacji, które mogą pomóc uniknąć kłopotów. Znajdziecie je na stronie tarnow.policja.gov.pl.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]