Cyberbezpieczeństwo

i

Autor: tookapic/Pixabay/cc0 Cyberbezpieczeństwo

Wiadomości

Dzień Bezpiecznego Internetu – cyberbezpieczeństwo w sieci!

2024-02-06 15:36

Już trzyminutowa próbka głosu wystarczy, żeby oszuści podszyli się pod kogoś w rozmowie telefonicznej. To tylko jedno z zagrożeń, jakie czyha na nas w sieci. 6 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji przypominamy nieuczciwe praktyki, z jakimi możemy się zetknąć. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jak chronić się przed zagrożeniami w sieci.

Sprawdzaj adresy, nie klikaj w podesłane linki, nie przekazuj kodów BLIK. 6 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. To okazja do przypomnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie oszustw z wykorzystaniem Internetu lawinowo przybywa, również w regionie tarnowskim. Szczególnie uważać trzeba w sprawach bankowości internetowej.

- Oszuści tworzą strony, które do złudzenia przypominają prawdziwe strony banków. Mailowo przesyłają wiadomości z prośbą o zalogowanie w systemie i załączają w nich link do tych fałszywych stron. Jeżeli tam się zalogujemy, czy uzupełnimy jakieś dane, to one automatycznie trafią do oszustów. Dlatego nigdy nie korzystajmy z gotowych linków. Do banku logujemy się wyłącznie wpisując ręcznie adres w przeglądarce. Zwróćmy też uwagę, czy zielona kłódka jest otwarta czy zamknięta. Tylko zamknięta informuje o bezpiecznym połączeniu – przestrzega Paweł Klimek z tarnowskiej policji.

Kobieta wpadła do Kanału Bydgoskiego i porwał ją nurt. Policjanci wskoczyli za nią

Ale zagrożenia internetowe to nie tylko wyłudzanie danych czy pieniędzy. To również cyberprzemoc. To zjawisko szczególnie często dotyka nastolatków. Wielu młodych ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że stają się sprawcami przemocy w Internecie.

- Bardzo łatwo stać się sprawcą przemocy internetowej. Wystarczą komentarze, które w kogoś godzą, obrażają, wyśmiewają czy nawołują do dyskryminacji. Czasem to jest zdjęcie, które przedstawia osobę w sposób niekorzystny, ośmiesza ją. Taki obrazek komuś wydaje się zabawny, a dla osoby w ten sposób potraktowanej to jest ogromna trauma. Młodzi ludzie nie mają świadomości konsekwencji takiego postępowania. To czasem są stany lękowe, czasem depresja, przypadki samookaleczania, a w skrajnych sytuacjach nawet próby samobójcze. To nie jest zabawa, tylko ludzkie życie – przypomina Olga Lesińska – Żabińska z tarnowskiej policji.

Wśród rozpowszechnionych sposobów oszustwa prym wiedzie podszywanie się pod znajomych i proszenie o pomoc finansową poprzez popularne komunikatory. Zwykle schemat jest taki sam: ktoś znajomy prosi o przesłanie kodu BLIK, albo jakiejś kwoty pieniędzy, bo akurat ma zablokowaną kartę, stoi przy kasie, albo musi dopłacić za przesyłkę. W takiej sytuacji mundurowi radzą zadzwonić i upewnić się, czy to rzeczywiście nasza znajoma osoba potrzebuje wsparcia. Podobnie jak w przypadku oszustw telefonicznych mundurowi odradzają pośpiech i działanie pod wpływem emocji. Złota zasada to ograniczone zaufanie do osoby proszącej o wsparcie.

Każdy może paść ofiarą oszustwa. Okazuje się, że nawet znając sposoby działania przestępców, łatwo możemy dać się oszukać. Wystarczy roztargnienie i pośpiech, a wtedy nie zwracamy uwagi na szczegóły. Dlatego, oprócz zwykłej ostrożności, eksperci w zakresie cyberbezpieczeństwa doradzają zachowanie cyfrowej świadomości. Warto się szkolić i dowiadywać jak najwięcej o sposobach działania oszustów, aby unikać zastawianych w sieci pułapek. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu tarnowska policja opublikowała szereg przydatnych informacji, które mogą pomóc uniknąć kłopotów. Znajdziecie je na stronie tarnow.policja.gov.pl.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Czy wiesz czyje to dziecko? Dopasuj zdjęcie do nazwiska sławnego rodzica
Pytanie 1 z 14
Etiennette to córka...
Etiennette Wiśniewska