Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Czy można jeść mięso?

i

Autor: Pixabay Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Czy można jeść mięso?

Wiadomości

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Czy można jeść mięso?

2024-05-30 15:41

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana powszechnie Bożym Ciałem, jest świętem obchodzonym w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Boże Ciało wypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, nazywanego potocznie Zielonymi Świątkami. Wiele osób zastanawia się, czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post. Czy tego dnia można jeść mięso? Sprawdźcie w naszym materiale.

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Czy 31 maja 2024 można jeść mięso?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest świętem ruchomym. Wypada 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego, nazywanego potocznie Zielonymi Świątkami. W tym roku Boże Ciało obchodzimy w czwartek, 30 maja.

Wiele osób zastanawia się, czy w piątek (31 maja) po Bożym Ciele można jeść mięso. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, regulowanymi przez Kościół katolicki, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w ciągu roku. Wstrzemięźliwość i post obowiązują również w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

Wyjątkiem od reguły są piątki, w które wypadają jakieś uroczystości. Taka sytuacja miała miejsce choćby rok temu w piątek po Bożym Ciele, które wypadało 15 czerwca 2024 roku. Wówczas 16 czerwca w Kościele katolickim była obchodzona uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to święto ruchome, które w tym roku nie wypadło po Bożym Ciele. Będzie ono celebrowane 7 czerwca i wtedy nie będzie obowiązywał post. Natomiast w tym roku, w piątek (31 maja) po Bożym Ciele obowiązuje post.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Ten drewniany kościół jest perłą na mapie Małopolski. Kiedyś parafianie nie mogli się w nim modlić [GALERIA]

Tych utworów bała się władza w PRL! Jak dobrze znasz zakazane polskie piosenki?

Pytanie 1 z 11
Który utwór Jacka Kaczmarskiego był w latach 80. hymnem opozycji w walce z władzami komunistycznymi?
Karol Jachymek o książce "Z nosem w smarfonie". Co dzieci robią w internecie i czy trzeba się tym martwić?