Policja

i

Autor: Pixabay Kiedy nie można nagrywać policjantów?

Prawo

Czy można nagrywać policjanta? O tym lepiej wiedzieć!

2023-12-02 17:43

Nagrywanie policjantów pełniących służbę oraz dokonujących interwencji, szczególnie podczas zdarzeń drogowych czy zatrzymań podejrzanych, stało się w ostatnich latach popularne. Wszystko za sprawą łatwego dostępu do kamer, które się nieodłącznym elementem smartfonów. Jednak rejestrując działania mundurowych lepiej zachować ostrożność. Inaczej możemy za to sporo zapłacić.

Czy można nagrywać policjanta na służbie?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy można nagrywać policjanta na służbie, na co zwraca uwagę portal motoryzacyjny Autokult.pl, nie jest wcale taka oczywista, jak mogłoby się nam wydawać. Prawo w Polsce pozwala nagrywać każdego funkcjonariusza publicznego, który wykonuje swoją pracę, bez posiadania odpowiedniego zezwolenia, czy legitymacji dziennikarskiej, o ile rejestrującym jest przedstawiciel mediów. Obywatele mogą to natomiast robić w celach dowodowych. Jednakże należy pamiętać, że nagrywając policjanta nie możemy utrudniać prowadzonej przez niego interwencji.

Jeśli postanowimy nagrać funkcjonariusza i poinformujemy go, mając przed sobą wyciągniętego smartfona z uruchomioną kamerą, że wideo trafi do internetu albo wyślemy je do mediów, to może zostać to uznane, jak podkreśla portal Autokult.pl, za groźbę i zmuszenie policjanta od zaniechania przeprowadzanej interwencji. Takie zachowanie ma bowiem miano przestępstwa ściganego z art. 224 Kodeksu karnego. Może za to grozić nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Czy można publikować wizerunek policjanta w internecie?

Kolejną kwestią jest publikowanie nagrań z interwencji w internecie. Policjant jako osoba pełniąca funkcję publiczną nie może nie zgodzić się na rejestrowanie jego pracy, gdyż nie ma do tego podstawy prawnej. Natomiast osoba nagrywająca nie ma obowiązku zgodzenia się na taki zakaz, rzecz jasna jeśli padnie ze strony mundurowego. Inaczej wygląda sprawa udostępnienia wizerunku funkcjonariusza. Zgodnie z art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego wizerunek podlega ochronie prawnej, ponieważ jest on dobrem osobistym każdego człowieka. W tym przypadku pełniona funkcja nie ma znaczenia. Dlatego też potrzebna jest do tego zgoda. Bez jej uzyskania można jednak upublicznić nagranie pod warunkiem, że nie będzie można rozpoznać policjanta po jego wyglądzie i głosie.

Jednak od tej reguły obowiązuje jeden wyjątek. Jeśli policjant jest częścią większej całości, np. koncertu, protestu czy marszu, to może znaleźć się w kadrze. W innych przypadkach publikowanie w internecie wizerunku funkcjonariusza bez jego wiedzy może zakończyć się postępowaniem cywilnym i zapłatą zadośćuczynienia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Slang policyjny. Czy dogadałbyś się z policją? Sprawdź!
Pytanie 1 z 14
"Czekolada" w slangu policyjnym to:

Najniebezpieczniejsze województwa w Polsce [GALERIA]

Tragiczna śmierć prowadzących program "Sonda". Historia z Koprem