MPEC Tarnów

i

Autor: Radio ESKA Tarnów MPEC Tarnów

Wiadomości

Czy będą odwołania? MPEC Tarnów rusza z przygotowaniami do budowy spalarni

2024-01-04 15:45

Jak już informowaliśmy, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie pod koniec roku 2023 otrzymało decyzję środowiskową w sprawie planowanej budowy spalarni odpadów. Szkopuł w tym, że to dopiero decyzja pierwszej instancji i stronom postępowania nadal przysługuje prawo odwołania. Mimo to, spółka już przystępuje do opracowania programu funkcjonalno-użytkowego.

Jest zielone światło dla tarnowskiej inwestycji. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie otrzymało właśnie długo wyczekiwaną decyzję środowiskową, która umożliwia rozpoczęcie prac związanych z budową miejskiej spalarni odpadów. Starania rozpoczęto już 2017 roku. Odpowiedni dokument został wydany decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w czerwcu 2018 roku, ale od decyzji odwołało się Towarzystwo na rzecz Ziemi z Oświęcimia. W końcu, po przejściu procedur sądowych, uzupełnieniu dokumentów i konsultacjach, 29 grudnia 2023 roku MPEC Tarnów otrzymał decyzję środowiskową, która pozwala na rozpoczęcie budowy. Szkopuł w tym, że to dopiero decyzja pierwszej instancji i stronom postępowania nadal przysługuje prawo odwołania. Mimo to, spółka już przystępuje do opracowania programu funkcjonalno-użytkowego.

POSŁUCHAJ: mówi Tadeusz Sieńczak, prezes MPEC Tarnów

- To pierwszy krok, ale ważny, bo idziemy w kierunku uzyskania tej decyzji ostatecznej, która pozwoliłaby nam na rozpoczęcie tej inwestycji. Jeżeli pojawią się odwołania, to Dyrektor Generalny Ochrony Środowiska w Warszawie będzie rozpatrywał tą decyzję. On może ją utrzymać, jeszcze raz skierować do pierwszej instancji, może nas również wezwać do pewnych uzupełnień – no, zobaczymy jak to będzie przebiegać. Jeśli nie będzie odwołań, to będzie to decyzja ostateczna – informuje Tadeusz Sieńczak, prezes MPEC Tarnów.

Nie tylko na służbie. Panie ze Straży Miejskiej w Świdniku mają swój kalendarz.

Mimo ryzyka odwołania od decyzji, tarnowska spółka już przystępuje do realizacji programu funkcjonalno-użytkowego, oraz przygotowania materiałów do ogłoszenia przetargu. Jeżeli wydana w grudniu decyzja zostanie utrzymana, przedsiębiorstwo chce być gotowe, aby nie zwlekać i jak najszybciej rozpocząć realizację umowy. Sama realizacja trwa trzy lata, a oddanie inwestycji, zdaniem prezesa Sieńczaka, będzie możliwe w 2028 roku.

W marcu ubiegłego roku zapadła decyzja, że inwestycja otrzyma dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Podpisano stosowną umowę, jednak postawiony został warunek, że spółka w ciągu roku musi uzyskać prawomocną decyzję środowiskową. Aby dotrzymać tego zobowiązania, NFOŚ i MPEC Tarnów podpiszą aneks do umowy, który zapewni finansowanie budowy spalarni na podstawie już wydanej decyzji pierwszej instancji z rygorem natychmiastowej wykonalności, jaki ten dokument posiada.

Przypomnijmy, NFOŚ dofinansuje budowę tarnowskiej spalarni odpadów kwotą 250 milionów złotych, z czego 75 milionów to bezzwrotna dotacja, natomiast 175 milionów to niskooprocentowana pożyczka. Instalacja ma powstać w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”, obok obecnego obiektu MPEC na Piaskówce, przy ul. Spokojnej. Obiekt będzie ekospalarnią, czyli nowoczesną i bezpieczną dla zdrowia i środowiska elektrociepłownią. Po jej uruchomieniu ponad 30 procent ciepła docierającego do mieszkań w Tarnowie, miałoby powstawać w efekcie spalania odpadów. Rocznie ekospalarnia będzie mogła przetworzyć 40 tysięcy ton odpadów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jesteś tym, co jesz - sprawdź czy dobrze odżywiasz mózg

Pytanie 1 z 10
Probiotyki to: