Błyszczące, brokatowe, okrągłe i w różnych kształtach. Bombki są główną ozdobą świątecznej choinki. Nie każdy jednak wie, że pierwsze szklane bombki powstały w XIX wieku w Niemczech. Jak wiele wynalazków, wynikły z potrzeby chwili.
Polecany artykuł:
- Historia bombek choinkowych sięga 1847 roku, kiedy to Hans Greiner, pracownik zatrudniony w hucie szkła Lauscha w Niemczech, wpadł na pomysł utworzenia wydmuszki z cienkiego szkła. Powstała z braku pieniędzy i potrzeby udekorowania drzewka choinkowego dla najbliższych. Stopniowo bombki podbijały kolejne kraje. Z Niemiec zawędrowały do krajów protestanckich, później trafiły do Wielkiej Brytanii na dwór królowej Wiktorii, a w 1851 roku pierwsze bombki zawisły na drzewku w Białym Domu – tłumaczy Barbara Bułdys z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Do Polski bombka, podobnie jak choinka, trafiła pod koniec w XIX wieku. W pierwszej kolejności wieszali ją na świątecznym drzewku mieszkańcy Małopolski, dopiero później pojawiła się w kolejnych regionach naszego kraju. Szklane ozdoby były początkowo bardzo drogie, więc był a na nie stać nielicznych. Szklane cacka zastąpiły wieszane wcześniej na drzewkach jedzenie, głównie cukierki, ciastka, jabłka, orzechy i pierniczki. Na wsiach polskich choinka wraz ze szklanymi ozdobami stała się popularna dopiero po II wojnie światowej.
Szklane bombki choinkowe, którymi od XIX wieku dekorujemy drzewka bożonarodzeniowe, nadal są malowane głównie ręcznie. Wprawdzie wytwórcy wykorzystują szablony, aby ułatwić sobie pracę i skrócić czas produkcji, jednak każda bombka nosi niepowtarzalny ślad malarza czy malarki. Zautomatyzować udało się wytwarzanie plastikowych ozdób. Tradycyjne, szklane, nadal wymagają większej pieczołowitości i ostrożności podczas tworzenia.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]