Strach w pracy

i

Autor: Pixabay Prawie połowa Polaków boi się czegoś w pracy

Wiadomości

Czego boimy się w pracy? Ponad połowa zatrudnionych Polaków zmaga się z fobiami

2023-08-09 8:39

47 proc. Polaków zmaga się z lękami, które dotyczą ich życia zawodowego, a 58 proc. uważa, że problemy natury psychicznej wpływają na ich karierę. Zdecydowana większość ukrywa swoje lęki i fobie – wykazało badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe.

47 proc. Polaków boi się czegoś w pracy, ale zdecydowana większość ukrywa swoje lęki i fobie

Serwis InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Strach się bać – nasze lęki i fobie w pracy”, w którym prawie 1000 respondentów odpowiedziało na pytania o to, z jakimi fobiami i lękami mierzą się na co dzień w życiu zawodowym.

Prawie połowa (dokładnie 47 proc.) badanych przyznaje się do fobii lub lęku związanego z pracą. „Większości osób taki stan utrudnia wykonywanie obowiązków” – podkreślono w informacji prasowej. Badanie wykazało, że co trzecia osoba ma trudność z dokończeniem jakiegoś projektu oraz przyznaje, że ogólnie źle radzi sobie w pracy. Aż 47 proc. osób odrzuciłoby ofertę wymarzonej pracy, gdyby wiązała się ona ze zmierzeniem się ze swoim największym lękiem.

Polacy zmagają się w pracy z fobiami związanymi przede wszystkim z: przemawianiem publicznym (63 proc.); tłumem (37 proc.); rozmową przez telefon (30 proc.); miejscami publicznymi (24 proc.) oraz zamkniętą lub otwartą przestrzenią (16 proc.).

Do lęków zaliczają się m.in. wpadki/popełnienia błędu (61 proc.); obciążenia pracą (40 proc.); bycia nielubianym przez współpracowników lub szefa (39 proc.); zwolnienia (35 proc.); brania odpowiedzialności (34 proc.) oraz podejmowania decyzji (31 proc.).

Polacy chyba nie są do końca szczęśliwymi pracownikami, skoro tak wielu osobom własny potencjał ograniczają lęki i fobie. I chociaż zaburzenia lękowe dotykają dziś wielu osób (żeby nie powiedzieć, że są powszechne), to warto zastanowić się nad tym, dlaczego aż 30 proc. ankietowanych boi się rozmowy przez telefon, 39 proc. – szefa, a 61 proc. popełnienia błędu (co przecież jest rzeczą ludzką, również w pracy) – skomentowała wyniki autorka badania, Marta Rojewska.

Aż 64 proc. osób odczuwających w pracy lęki lub mających fobie, nie mówi o nich współpracownikom. Zaledwie 12 proc. czuje, że może swobodnie rozmawiać na ten temat ze znajomymi z pracy. Jednocześnie aż 76 proc. z nich uważa, że problemy ze zdrowiem psychicznym powinny być traktowane w pracy z taką samą powagą, jak problemy ze zdrowiem fizycznym.

Badanie InterviewMe wskazuje, że wielu ludzi oddziela życie zawodowe od prywatnego, to jednak w pracy nie sposób uciec od swoich ograniczeń, lęków czy obaw. Ponadto wielu Polaków nie czuje się pewnie w pracy.

Jak podano, badanie wykazało również, że: tylko 40 proc. osób, które zmagają się z lękami i fobiami, konsultuje swój stan z profesjonalistą; jedynie 33 proc. respondentów zmagających się z lękami i fobiami dostaje w pracy wystarczające wsparcie; większość badanych (59 proc.) oczekuje od pracodawcy, że wśród benefitów pracowniczych zapewni terapię lęków i fobii; aż 70 proc. respondentów chce, by pracownikom z lękami i fobiami zagwarantować więcej wsparcia, a także 75 proc. respondentów uważa, że lęki i fobie w pracy to nie jest coś, czego trzeba się wstydzić.

Szczegółowe wyniki badania „Strach się bać – nasze lęki i fobie w pracy” można znaleźć pod adresem: https://interviewme.pl/blog/leki-i-fobie-w-pracy-badanie.

InterviewMe.pl to popularny serwis kariery, który oferuje profesjonalny kreator CV i listu motywacyjnego. InterviewMe i Zety to także popularne blogi o tematyce rekrutacji i kariery zawodowej, które przyciągają ponad 40 milionów czytelników z całego świata rocznie i są cytowane przez takie tytuły, jak Financial Times, Forbes i The Guardian.

Zawody, w których Polacy szukają dodatkowej pracy [GALERIA]

Quiz. Najlepsi piosenkarze z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz ich największe hity?

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment piosenki „Biały krzyż” śpiewanej przez Krzysztofa Klenczona z Czerwonymi Gitarami. „W szczerym polu biały krzyż, nie pamięta już...”
Prawdziwe nazwiska i pseudonimy gwiazd. Aktor skazany za gwałt nieletniej i gejowski skandal. Niezapomniani