MPEC Tarnów

i

Autor: ŁG tekst: Urząd Miasta Tarnowa

Chemiczny gigant wyprodukuje więcej ciepła dla tarnowian. Co to oznacza?

2021-08-13 9:57

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało z Grupą Azoty umowę o przekazywaniu od października 2022 roku do tarnowskiej sieci miejskiej spółki 30 megawatów energii cieplnej.

Umowa wymaga jeszcze dostosowania instalacji obu spółek, m.in. budowy nowych odcinków sieci. Grupa Azoty wykonała już szereg działań inwestycyjnych, związanych głównie z przebudową sieci przesyłowych ciepła. Ze strony MPEC będzie to nowy łącznik sieci na odcinku od ulicy Siennej do ulicy Łaziennej, o długości 1,4 km. Budowa już trwa.

Cena sprzedaży ciepła przez Grupę Azoty będzie zatwierdzana przez niezależną instytucję - Urząd Regulacji Energetyki. Obecnie MPEC dostarcza do swojej sieci w Tarnowie ponad 160 megawatów ciepła. Większość jest produkowana we własnych instalacjach kogeneracyjnych, źródłach gazowych oraz węglowych spółki, część pochodzi z Grupy Azoty.

Zawarcie porozumienia z Grupą Azoty to jedno z działań zmierzających do osiągnięcia przez MPEC parametrów efektywnego systemu ciepłowniczego, z wysokim udziałem energii odnawialnej i tzw. ciepła odpadowego.

- W efekcie tej umowy zredukujemy zużycie węgla, dzięki czemu poprawi się jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy miasta i regionu - podkreśla Piotr Augustyński przewodniczący Rady Nadzorczej MPEC.

Grupa Azoty produkuje ciepło odpadowe w instalacjach przemysłowych, także z wykorzystaniem systemów kogeneracyjnych, umożliwiających jednocześnie produkcję ciepła i energii elektrycznej. System ten umożliwia produkcję ciepła w sposób przyjazny dla środowiska.

- Nasze porozumienie wpisuje się również w założenia Europejskiego Zielonego Ładu, ponieważ część energii będzie pochodzić z tzw. ciepła odpadowego wytwarzanego w procesach przemysłowych – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

MPEC prowadzi i planuje szereg inwestycji na rzecz minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko. Trwają prace modernizacyjne w Elektrociepłowni „Piaskówka”, dzięki którym już tej jesieni zmniejszy się poziom emisji pyłów do atmosfery, a spółka będzie spełniać surowe normy emisyjne, obowiązujące przedsiębiorstwa od 1 stycznia 2023 roku. W najbliższych kilku latach planowane są kolejne proekologiczne projekty.

Quiz. Kultowe gry komputerowe. Pamiętasz je z dzieciństwa?

Pytanie 1 z 10
Niezykle popularną grę "Heroes" można zaliczyć do: