Wiadomości z regionu

Brawurowa akcja druha Konrada. Uratował życie kobiety za pomocą paska od spodni!

2024-04-14 7:52

Druh Konrad z OSP Leszczyna udowodnił, że strażakiem jest się przez całą dobę! Mężczyzna uratował życie kierującej osobówką kobiecie, która została ranna w wyniku czołowego zderzenia z samochodem ciężarowym, do którego doszło w miejscowości Strzegowa-Kolonia w powiecie olkuskim. Strażak-ochotnik bez chwili zawahania ruszył na pomoc poszkodowanej i zatamował krwawienie za pomocą swojego paska od spodni.

Strzegowa-Kolonia. Druh Konrad uratował ranną kobietę. Do zatamowania krwawienia użył paska od spodni

Do niezwykle groźnego wypadku doszło w środę, 10 kwietnia 2024 roku, około godziny 15:30 na drodze wojewódzkiej nr 794 w miejscowości Strzegowa-Kolonia, położnej w powiecie olkuskim, w gminie Wolbrom. Samochód ciężarowy zdarzył się z osobowym, a kierująca tym drugim pojazdem została zakleszczona. Doznała obrażeń kończyn dolnych, a także krwawienia z tętnicy udowej. Kobiecie groziła śmierć z wykrwawienia, ale na szczęście na miejscu zdarzenia znalazł się druh Konrad z OSP Leszczyna, który natychmiast przystąpił do akcji ratowniczej, w której pomógł mu inny świadek.

Strażak-ochotnik i mieszkaniec sąsiadującego z miejscem zdarzenia budynku najpierw wyłamali drzwi osobówki, co pozwoliło im uzyskać dostęp do poszkodowanej. Następnie druh Konrad za pomocą paska od swoich spodni zatamował krwawienie z tętnicy udowej, którego w wyniku wypadku doznała kierująca osobówką. Chwilę później na miejscu pojawiły się służby ratownicze, które przystąpiły do dalszych działań. Strażacy wyciągnęli ranną z samochodu za pomocą narzędzi hydraulicznych i przekazali ją ratownikom medycznym. Kobietę do szpitala przetransportował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratowniczego.

— Jedną z pierwszych osób, które ruszyły z pomocą poszkodowanej był druh Konrad, który zabezpieczył miejsce zdarzenia wraz mieszkańcem sąsiadującego ze zdarzeniem budynku, wyłamali drzwi pojazdu tak aby uzyskać dostęp do około 40 letniej poszkodowanej, która doznała obszernych uszkodzeń obu dolnych kończyn, następnie zatamował krwawienie tętnicze uda przy pomocy prowizorycznej stazy taktycznej, zrobionej z własnego paska od spodni. Pani była przytomna, w ciągłym kontakcie, przytomna co wymagało od druha również nieustannej opieki psychologicznej, pozwoliło jednak na przeprowadzenie wywiadu medycznego. W trakcie trwania działań druh zadbał o nieustanną stabilizacje odcinka szyjnego przez kolejno dołączające osoby postronne. Finalnie poszkodowana została przejęta przez siły i środki, które dotarły na miejsce zdarzenia i ewakuowana przez strażaków za pomocą narzędzi hydraulicznych. Przetransportowana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego w stanie ciężkim, stabilnym. Te początkowe działania pozwoliły jednak na uruchomienie "łańcucha przeżycia", a walka o zdrowie i życie poszkodowanej w wypadku kobiety była skuteczna! — relacjonują przebieg bohaterskiej akcji druha Konrada strażacy z OSP Leszczyna.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. „Rambo”, „Commando”, „Top Gun”. Jak dobrze pamiętasz filmy akcji ery VHS?

Pytanie 1 z 10
Kim był John Matrix, w którego w filmie „Commando” wcielił się Arnold Schwarzenegger?
Kraksa w centrum Tarnowa. Młody kierowca wymusił pierwszeństwo