Pomnik dworzec PKP

i

Autor: Adam Bartosz Cokół pod pomnik już stoi przed dworcem PKP

AWANTURA o pomnik Lecha Kaczyńskiego. Czy monument powstanie w Tarnowie?

2022-05-31 15:23

Inicjatywa podzieliła mieszkańców miasta. Pomnik zmarłego tragicznie byłego prezydenta ma stanąć na placu przed wejściem na dworzec kolejowy w Tarnowie. Budowę zainicjował Komitet Społeczny Budowy Pomnika Pomnika Prezydenta Rp Lecha Kaczyńskiego. Konieczne zgody są, są też protesty. Skąd takie kontrowersje?

Postawienie w Tarnowie monumentu byłego prezydenta zainicjował i realizuje Komitet Społeczny Budowy Pomnika Pomnika Prezydenta Rp Lecha Kaczyńskiego. Kilka dni temu, na placu przed dworcem PKP pojawił się betonowy cokół. Pierwszy etap budowy wzbudził zainteresowanie inwestycją, ale nie obyło się bez sprzeciwów. List otwarty w tej sprawie wystosował były dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz.

- Wysokość cokołu świadczy, że autor nie ma pojęcia o zasadach artystycznych. Na tle monumentalnej, historycznej fasady Dworca stanie pomniczek raczej Psa Dżoka w Krakowie godny. Jeśli Inicjatorów tego porównania to oburza, niechaj postarają się wcielić w pasażera wychodzącego z pięknego hallu Dworca, natykającego się na Pomniczek. Tak Pomniczek, jak i Osoba na nim stojąca ma zapewnione drwiny, szyderstwa, zabawne selfie i tysiące zjadliwych komentarzy na FB. Czy takiej promocji potrzebuje śp. Osoba? Tarnów? Małopolska? - zapytuje w liście Adam Bartosz.

Autor listu otwartego przekonuje, że wybrane do posadowienia pomnika miejsce nie jest właściwe. Deklaruje nawet założenie zbiórki na pokrycie kosztów rozebrania cokołu, który już stanął na dworcowym placu. Tymczasem rozpoczęta inwestycja ma wymagane prawem pozwolenia. Już na początku roku członkowie komitetu wystąpili o pozwolenie do tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

"Putin nie żyje, zastępuje go sobowtór"

- Stanęło na tym, że ze względu na rangę sprawy, decyzja powinna zostać podjęta w Krakowie. Moja ówczesna przełożona, Monika Bogdanowska, podpisała zgodę na realizację tego przedsięwzięcia. Z tego co wiem, PKP wydzierżawiło Komitetowi fragment placu, w związku z tym spełnione zostały wszystkie warunki formalne. Jest to wszystko zgodnie z prawem – tłumaczy Andrzej Szpunar z tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. I dodaje, że osobiście wolałby inną lokalizację dla pomnika byłego prezydenta.

Pytania o realizację pomnika zostały skierowane także do władz Tarnowa. Tymczasem prezydent miasta Roman Ciepiela przekonuje, że w całym postępowaniu miasto jest pomijane.

- Urząd miasta nie posiada żadnych informacji na ten temat, nie toczy się żadne postępowanie. Obserwujemy, że trwają prace, ale nie mamy żadnego zgłoszenia w tym względzie. Prace są prowadzone na terenie pozostającym w dyspozycji PKP, wyjętym spod jurysdykcji miejskiego nadzoru budowlanego. Nie jesteśmy nawet informowani, a byłoby chyba rzeczą właściwą, aby Rada Miasta, prezydent byli poinformowani o takiej inicjatywie. Tym bardziej, że dotyczy to bardzo cennego konserwatorsko terenu i do tej pory widok dworca był chroniony na wszelkie sposoby. Mieliśmy nawet problemy z ustawieniem ławeczki, czy jakiejkolwiek małej architektury – mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Wśród pytanych przez Radio ESKA Tarnowian zdania na temat budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego przed wejściem na dworzec PKP są podzielone. Co na wszystkie wątpliwości odpowiada Komitet Społeczny Budowy Pomnika Pomnika Prezydenta Rp Lecha Kaczyńskiego? Do sprawy będziemy wracać.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Najpopularniejsze bajki i filmy animowane w historii. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 10
Kim według książki był ojciec Jasia i Małgosi?