Inwestycje w Tarnowie

Areszt śledczy dla kobiet i nowy pawilon w Zakładzie Karnym w Mościcach

2023-03-29 8:25

Zakład Karny w Tarnowie się rozrasta. Dzięki przebudowie jednego z budynków, w Mościcach utworzono areszt śledczy dla kobiet. Już przebywa tam około 30 osadzonych. Podpisano też umowę na budowę kolejnego, nowoczesnego pawilonu. W sumie zadania pochłoną ponad 33 miliony złotych.

W Zakładzie Karnym w Tarnowie – Mościcach powstanie kolejny pawilon. W budynku znajdować się będzie 56 cel czteroosobowych oraz 1 cela dwuosobowa przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łączne będzie tam można umieścić 226 osób. Właśnie podpisano umowę na realizację tego zadania. W obiekcie, oprócz cel, znajdą się inne, niezbędne pomieszczenia: dyżurka, pokoje wychowawcy i psychologa, świetlica i aneks kuchenny a także pralnia z suszarnią, pomieszczenie do kontroli osobistej, pomieszczenie do przechowywania depozytów, a nawet pomieszczenie do przeprowadzania rozmów przez SKYPE’a.

- Dużo miejsc w służbie więziennej zostało wyłączone, ze względu na niewłaściwe warunki socjalne i w ich miejsce muszą powstać nowe. Wybudowany pawilon będzie spełniał standardy europejskie. Trudno to porównać do hotelu, bo tak na pewno nie będzie, ale na pewno nie będą to warunki urągające ludzkiej godności. Inwestycja będzie ważna także dla regionu. Sama budowa będzie wymagała zatrudnienia podwykonawców, zakupienia materiałów, to oznacza, że zainwestowane pieniądze trafią tu na rynek. Nowy obiekt trzeba będzie zaopatrywać w żywność, środki czystości, no i planujemy, że pojawi się około 50 nowych miejsc pracy – zapowiada Maciej Możdżeń, dyrektor Zakładu Karnego w Tarnowie.

Robert Lewandowski po meczu z Albanią

Nowy pawilon będzie mógł przyjąć dodatkowo 226 osadzonych, którzy będą mogli być zatrudniani poza Zakładem Karnym. W sumie w Mościcach będzie przebywało 600 więźniów, natomiast cała jednostka w Tarnowie będzie liczyła ponad 1600 osadzonych. Pawilon w Zakładzie Karnym w Tarnowie - Mościcach zostanie wybudowany ze środków budżetowych w ramach Programu Modernizacji Służby Więziennej w latach 2022- 2025. Wartość inwestycji to 33 mln zł.

Jednocześnie w Mościcach otwarto nowy areszt śledczy dla kobiet. Powstał w wyniku przebudowy jednego z istniejących już pawilonów. Kwaterowane są tam kobiety, wobec których toczy się postępowanie karne. Obecna pojemność aresztu to 52 miejsca. Została tam wyodrębniona jedna cela dwuosobowa przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, która również może pełnić funkcję izby chorych oraz izolatka. Ponadto utworzono 2 cele czteroosobowe, 9 cel trzyosobowych oraz 7 cel dwuosobowych. Pawilon jest wyposażony w takie pomieszczenia jak łaźnia, pomieszczenie do kontroli, pomieszczenie socjalne, do prowadzenia czynności procesowych, dyżurki wychowawcy i psychologa oraz funkcjonariusza oddziałowego. Przebudowa pawilonu kosztowała blisko 3 miliony złotych.

Utworzenie aresztu w Tarnowie było konieczne w związku ze stale rosnącą liczbą kobiet aresztowanych tymczasowo oraz brakiem wolnych miejsc w oddziałach kobiecych. Dzięki utworzeniu placówki w Mościcach spadną też koszty transportu i konwojowania osadzonych na postępowania prowadzone w Sądzie Okręgowym w Tarnowie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz polskiego rocka lat 90.? QUIZ dla fanów Kultu, Hey i T.Love

Pytanie 1 z 10
Ile płyt w składzie z Kubą Płuciszem nagrał zespół IRA?