dziecko

i

Autor: Pixaby 500 plus z KRYTERIUM dochodowym. Przedstawiciele przedsiębiorców chcą zmian

500 plus zależne od DOCHODÓW. "Powinno być skierowane TYLKO do potrzebujących"

2021-09-15 9:16

Zmiany w 500 plus: świadczenie będą otrzymywać tylko wybrani? Przedstawiciele przedsiębiorców nie mają wątpliwości. 500 plus powinno zostać objęte kryterium dochodowym. Kto otrzymywałby wtedy świadczenie?

Zmiany w 500 plus. Świadczenie będzie przyznawane według kryterium dochodowym?

500 plus to jeden z najpopularniejszych programów socjalnych w Polsce. Mogą się o niego ubiegać rodzice i opiekunowie - na każde dziecko do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia. 500 plus zostało wprowadzone w kwietniu 2016 roku. Według danych od początku jego trwania do końca 2020 roku do rodzin trafiły 134 mld zł. Świadczenie 500 plus co miesiąc otrzymuje prawie 6,6 mln dzieci.

W tym momencie 500 plus przyznawane jest wszystkim bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. To się może jednak wkrótce zmienić. Padła propozycja, by 500 plus było przyznawane według kryterium dochodowego. Skąd taki pomysł? Kto otrzymałby wtedy 500 plus?

ESKA Live: Shanguy z ekskluzywnym koncertem na ESKA.pl!

500 plus z KRYTERIUM dochodowym?! "Powinno być skierowane TYLKO do potrzebujących"

Jak podkreślają przedstawiciele Business Centre Club, 500 plus powinno być zależne od dochodów. Eksperci podkreślają, że świadczenie sponsorowane jest m.in. przez przedsiębiorców.

Nie możemy zgodzić się na to, aby przedsiębiorcy oraz najbardziej pracowici i kreatywni obywatele mieli ponosić ciężary wydatków socjalnych, często źle adresowanych i bez kryterium dochodowego – stwierdza Marek Goliszewski z BCC.

Według ekspertów wprowadzenie kryterium dochodowego w przypadku 500 plus sprawiłoby, że świadczenie skierowane byłoby tylko do osób "szczególnie potrzebujących, posiadających najniższe świadczenia".

Oznaczałoby to rzeczywisty wymiar solidarnościowy i pomocniczy, zgodnie z kanonami polityki społecznej, a jednocześnie nie uszczuplało budżetu w takim stopniu jak obecnie – czytamy w komunikacie BCC.

Sonda
Pobierasz pieniądze ze świadczeń 500 plus i "Dobry start"?