Tablet

i

Autor: niekverlaan/Pixabay/cc0 Opłata reprograficzna po konsultacjach

45 rachmistrzów będzie pracować w Tarnowie. Zbliża się Spis Powszechny [AUDIO]

2021-03-23 14:38

Zapytają o warunki mieszkaniowe, pobyty za granicą, znajomość języków obcych a nawet sposób ogrzewania domu. Narodowy Spis Powszechny rozpocznie się 1 kwietnia. Każdy będzie mógł spisać się samodzielnie, drogą elektroniczną. Tych, którzy tego nie zrobią, odwiedzą rachmistrzowie spisowi. W Tarnowie będzie ich 45.

Narodowy Spis Powszechny obywa się raz na dziesięć lat. Najbliższy rozpocznie się 1 kwietnia i ma potrwać do 30 czerwca. Za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej każdy będzie mógł samodzielnie dokonać spisu. Wystarczy do tego komputer z Internetem. Dla osób, które nie dysponują sprzętem przygotowano specjalne stanowisko komputerowe. Będzie można z niego skorzystać w siedzibie Urzędu Miasta Tarnowa przy ulicy Nowej 4. Wystarczy umówić się na konkretny termin. Natomiast w połowie kwietnia pracę rozpoczną rachmistrze spisowi.

POSŁUCHAJ: O Narodowym Spisie Powszechnym mówi Małgorzata Słomka-Narożańska z Urzędu Miasta Tarnowa

- Spis będzie realizowany przy pomocy różnych rozwiązań. Droga elektroniczna jest dla tych, którzy chcą dokonać samodzielnego spisu, można będzie także odpowiadać na pytania zawarte w ankiecie przez telefon, a do niektórych zapukają rachmistrzowie spisowi. W Tarnowie mamy 45 takich osób. Przeszły specjalne przeszkolenie, zdały egzamin, przed nimi jeszcze warsztaty, które mają ich przygotować do pracy. To osoby pełnoletnie i godne zaufania. Każdy będzie posiadał identyfikator i specjalne umocowanie do wykonywania pracy rachmistrza. Jeżeli ktoś będzie miał obawy, zawsze może nawet telefonicznie w urzędzie sprawdzić wiarygodność danej osoby – mówi Małgorzata Słomka-Narożańska z Gminnego Biura Spisowego w Tarnowie.

Gigantyczne pisanki w Alei Kwiatowej

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Każdy będzie musiał odpowiedzieć na szereg pytań. Wśród nich podstawowe o wiek, adres, wykształcenie, warunki mieszkaniowe czy stan cywilny, ale również o pobyty za granicą, znajomość języków obcych czy metody ogrzewania mieszkania. Urzędnicy zapewniają, że przekazane informacje będą bezpieczne i posłużą jedynie celom statystycznym. Rachmistrzowie spisowi podpisali specjalne zobowiązania do zachowania tajemnicy. Odpowiedzi zbierane przez nich będą od razu trafiać do systemu i centrali, więc nie będą się posługiwać nośnikami, które można zgubić, albo ukraść.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest to obowiązkowe badanie realizowane raz na 10 lat przez Główny Urząd Statystyczny. Kwestionariusz będzie dostępny na stronie spis.gov.pl. Spisy telefoniczne będą się odbywały za pośrednictwem infolinii 22 279 99 99. Można będzie również umówić się na wizytę w tarnowskim oddziale Głównego Urzędu Statystycznego przy placu Kazimierza Wielkiego 2. Do domu może także zadzwonić ankieter. Spis powszechny potrwa do końca czerwca. Poprzedzi go kampania informacyjna, zachęcająca do udziału. Udzielenie odpowiedzi na pytania jest obowiązkowe.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Gdyby kózka nie skakała...