Winnica

i

Autor: Justyna Świderska Jest umowa na dzierżawę terenu pod winnicę w Tarnowie

Na wino trzeba będzie poczekać, ale umowa jest. Będzie winnica miejska [AUDIO]

2021-03-19 15:31

To kolejny krok na drodze do realizacji projektu, o którym Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy marzyło i mówiło już od kilku lat. Na terenie dawnej winnicy książąt Sanguszków w Tarnowie powstanie winnica miejska. Właśnie podpisano umowę na dzierżawę terenu pod tę inwestycję. Sprawdź, jakie odmiany będą tam rosły!

Tarnowska winnica powstanie na terenie o powierzchni siedmiu hektarów. Ambicją pomysłodawców jest odtworzenie dawnej winnicy książęcej, która funkcjonowała w tym miejscu. W planach jest zasadzenie nawet 31 tysięcy krzewów. Będą uprawiane ekologicznie. Winnica ma stać się nie tylko wizytówką i atrakcją turystyczną, ale również modelowym przykładem, że w naszych warunkach klimatycznych uprawa winorośli może się z powodzeniem udawać.

POSŁUCHAJ: O winnicy miejskiej mówi Robert Beściak, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy

- Ten najbliższy rok to będzie ciężka praca przygotowująca teren pod przyszłą winnicę. Jest tam stary sad, który trzeba wykarczować, później sprawdzić parametry gleby, dokonać niezbędnych poprawek i dopiero na wiosnę przyszłego (2022) roku planujemy pierwsze nasadzenia. Sadzonki będą pochodziły ze szkółek, które działają w Polsce, a część z nich z krajów ościennych, prawdopodobnie z Niemiec. Planujemy uprawiać odmiany, które dobrze rosną i owocują w naszym klimacie, czyli Solaris, Johanniter, Seyval Blanc, Hibernal, Rondo, Regent czy Marechal Foch, ale także klasyczne, jak Riesling czy Pinot Noir – zapowiada Robert Beściak, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Pełny lockdown w cajej Polsce od soboty! Jakie zasady i ograniczenia?

Umowa dzierżawy terenu pod winnicę została podpisana na razie na 20 lat, z możliwością jej późniejszego przedłużenia. Na południe od pałacu Sanguszków ma powstać obiekt, który będzie największym w regionie, ale i w Małopolsce. Na pierwsze wino trzeba będzie poczekać kilka lat. Pierwszych win wyprodukowanych w mieście pod Górą św. Marcina będzie można skosztować prawdopodobnie w 2025 roku. Rocznie ma być tu produkowanych około 30 tysięcy butelek wina.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Te filmy są klasykami kina. Widzowie je uwielbiają! Czy wszystkie dostały Oscara? [QUIZ]

Pytanie 1 z 4
Czy ten film dostał Oscara za najlepszy obraz?