Ławka w parku

i

Autor: Skitterphoto/Pixabay/cc0 W gminie Tarnów jak nad morzem - powstaną trzy tężnie solankowe

Zdrowy relaks w plenerze. W gminie Tarnów powstaną tężnie solankowe [AUDIO]

2021-04-01 15:18

To nie tylko dbałość o zagospodarowanie przestrzeni. W trzech miejscowościach gminy Tarnów zostaną wybudowane tężnie solankowe. Obiekty o leczniczych właściwościach będą otoczone także odpowiednią infrastrukturą umożliwiającą wypoczynek. Dwa obiekty mają być gotowe jeszcze w tym roku. Gdzie powstaną tężnie solankowe? Sprawdź!

Dzięki tężniom solankowym można korzystać z dobrodziejstw nadmorskiego klimatu, bez względu na miejsce zamieszkania. Powietrze wokół takiego obiektu, w wyniku parowania solanki, tworzy właśnie nadmorski mikroklimat. Wystarczy godzina wdychania rozpylanego aerozolu, żeby wchłonąć ilość jodu, odpowiadającą aż trzem dniom pobytu na plaży. Już niebawem z takiej możliwości będą korzystać mieszkańcy gminy Tarnów. Tężnie mają stanąć w trzech miejscowościach. Pierwsze dwie w Woli Rzędzińskiej i Tarnowcu. Kolejna w Koszycach Wielkich.

POSŁUCHAJ: O budowie tężni solankowych mówi Grzegorz Kozioł, wójt Gminy Tarnów

- Stawiamy nie tylko na estetykę naszych miejscowości, ale i na zdrowie. W dobie epidemii i po niej tężnie będą bardzo pomocne. Pieniądze na realizację zadania pochodzą z kolejnego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dostaliśmy na ten cel milion złotych. A ponieważ w budżecie gminy też była już zarezerwowana kwota na to zadanie, to prace będą mogły przyspieszyć i zamiast jednej, w tym roku zrealizujemy dwie tężnie – zapowiada Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.

Tężnia nad Zalewem Nowohuckim już otwarta

Pierwsze dwa obiekty staną w Woli Rzędzińskiej i Tarnowcu. Trzeci planowany jest w Koszycach Wielkich. Niebawem zlecony będzie projekt wykonania tej inwestycji. Cały plan tężni solankowych stawia na zagospodarowanie przestrzeni nie na bazie betonu i kostki jak było do niedawna, ale w oparciu o przestrzeń parkową, rekreacyjną czy ogród sensoryczny. W tym roku planowane jest wykonanie części prac budowlanych. Zagospodarowanie przestrzeni wokół tężni prawdopodobnie będzie kończone dopiero w roku 2022. Pomysłodawcy kładą nacisk na miejsca przyjazne mieszkańcom i środowisku, które będą działały relaksacyjnie ale i leczniczo. Dlaczego?

Udowodniono, że zawarte w powietrzu wokół tężni minerały wspomagają regenerację górnych dróg oddechowych, poprawiają również odporność. Są wykorzystywane w profilaktyce i leczeniu zapalania zatok, rozedmy płuc i nadciśnienia tętniczego a nawet nerwicy. Solankowe powietrze dostarcza wdychającym między innymi jod, wapń, magnez, potas i żelazo.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Rozpoznasz instrumenty na zdjęciach? Czym się różni pianino od fortepianu?
Pytanie 1 z 15
Który instrument jest największy?