Od początku roku 2020 do Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie wpłynęło około 400 wniosków o dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Urzędnicy obawiali się, że nie będzie chętnych, bo pandemia sprawiła, że trudno przewidzieć zachowania rynku. Niepewność jutra to zwykle silny hamulec dla tych, którzy rozważają otwarcie własnej firmy. Tymczasem są branże, które mimo kryzysu nie tylko nie straciły, ale wciąż zyskują klientów.
- Jedną z nich jest branża usług budowlanych i remontowo-budowlanych. Rzeczywiście, w tej branży udzielamy największej liczby dotacji. To również branża usług kosmetycznych, chociaż została mocno dotknięta przez wiosenny lockdown. Są wnioski o wsparcie na uruchomienie usług prawnych, firm sprzątających a także w zakresie mechaniki pojazdowej – wylicza Angelika Bilska, zastępca dyrektora do spraw rynku pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie.
Specjaliści informują o możliwości korzystania z dotacji. Pieniądze są wciąż do wzięcia. Można dostać 20 tysięcy złotych, lub 40 tysięcy w przypadku osoby niepełnosprawnej. Zachęcają jednak, aby decyzję podejmować po namyśle i analizie rynku. Żeby nie musieć zwracać dotacji, firmę trzeba prowadzić minimum przez rok. Dla osób niepełnosprawnych to aż dwa lata. Dlatego wzięcie dotacji warto poprzedzić spotkaniem z ekspertami.
W czasie pandemii to trochę utrudnione, bo Powiatowy Urząd Pracy, podobnie jak wiele innych instytucji, ograniczył bezpośrednie kontakty z klientami. Jednak z zachowaniem wymaganych środków ostrożności można umówić się na wizytę. Trzeba wcześniej telefonicznie ustalić dzień i godzinę. W miarę możliwości organizowane są też tzw. ośrodki doradcze, z udziałem pracowników ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Podczas takiego spotkania specjaliści odpowiadają na pytania przyszłych przedsiębiorców, pomagają też w wypełnianiu wniosków. A bliższe informacje na temat dotacji na otwarcie działalności gospodarczej znajdziecie na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie.