Jedni narzekają, że czas przymusowej nauki zdalnej pozbawił ich kontaktu z rówieśnikami, dla innych lekcje on-line były okazją do większej swobody. Mimo trudności wszyscy uczniowie z uśmiechem odebrali dziś świadectwa ukończenia kolejnej klasy i mogą rozpoczynać wakacyjny wypoczynek. Wyjątkowe emocje towarzyszyły tarnowskim ósmoklasistom, którzy kończąc naukę w szkole podstawowej, zamykają też pewien etap życia. Podczas ostatniego spotkania nie obyło się bez uścisków, życzeń a nawet łez.
- Na pewno będziemy tęsknić. To był dziwny rok. Dwa miesiące w szkole, a potem osiem miesięcy nauki zdalnej. Nie było łatwo wrócić, ale brakowało kolegów i koleżanek, tych codziennych spotkań. Dobrze, że chociaż na koniec udało się wrócić do szkoły. Za czym będziemy tęsknić? Chyba za wszystkim! To w końcu podstawówka, więc było fajnie. Teraz czekamy jeszcze na wyniki egzaminów. Wymarzone szkoły wybrane. Ja chcę iść do „Szczepanika”, mam nadzieję, że się dostanę – mówili nam uczniowie.
Miniony rok szkolny po raz kolejny wymagał od nauczycieli przestawienia się na inny sposób przekazywania wiedzy. To było duże wyzwanie. Pedagodzy borykali się z różnymi problemami, a nawet samotnością w czasie lekcji. Nie mieli bowiem pewności czy uczniowie rzeczywiście uczestniczą w zajęciach on-line, ani czy są zainteresowani przekazywanymi wiadomościami.
- To był trudny rok. Wypracowaliśmy sobie nowe procedury, sposoby przekazywania wiedzy na odległość, musieliśmy biorąc pod uwagę dobro ucznia jednocześnie realizować podstawę programową. To nie było łatwe. Wiele dzieci miało problemy emocjonalne, musieliśmy się starać, żeby dotrzeć do każdego. Bardzo wiele się nauczyliśmy. Uczniowie także włożyli wiele wysiłku, co widać między innymi na świadectwach w postaci ocen końcowych. Oby miały odzwierciedlenie w faktycznej wiedzy dzieci. Z całą pewnością z wielu rozwiązań będziemy korzystać, nawet jeśli wrócimy do tradycyjnych zajęć w szkole. To konieczne, bo w ten sposób przygotujemy dzieci do pracy i funkcjonowania w zupełnie nowej, cyfrowej rzeczywistości, która na nich czeka – mówi Anna Mach, dyrektorka Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia "Siódemka" w Tarnowie.
Na uczniów klas ósmych czeka około dwóch tysięcy miejsc w tarnowskich szkołach średnich. O przyjęciu do wymarzonej placówki zdecyduje suma punktów ze świadectwa i egzaminu ósmoklasisty. Zarówno młodzi ludzie, jak i nauczyciele mają nadzieję, że we wrześniu będą mogli spotkać się w szkołach i zacząć naukę w trybie stacjonarnym. Zdalne nauczanie było wyzwaniem, ale i wielkim sprawdzianem dla jednych i drugich.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]