Uruchomienie systemu wymagało doposażenia autobusów. We wszystkich 95 pojazdach tarnowskiego MPK pojawiły się specjalne kasowniki przystosowane do zakupu biletów za pomocą zbliżeniowej karty płatniczej. Są one wyposażone w siedmiocalowy dotykowy ekran LCD a ich oprogramowanie jest w pełni kompatybilne z posiadanym dotychczas przez MPK.
Żeby kupić bilet trzeba będzie wybrać na ekranie jedną z trzech opcji. Po wyborze liczby biletów i ich rodzajów wystarczy zbliżyć kartę lub smartfon i poczekać na akceptację transakcji. Pasażer nie otrzyma żadnego wydruku, zakup będzie potwierdzany cyfrowo. Kontrolerzy sprawdzą uiszczenie opłaty za przejazd przy pomocy czytników elektronicznych.
- Bilet jednorazowy w tarnowskich autobusach jest równocześnie biletem na pół godziny na kilka linii, więc musimy pamiętać godzinę skanowania, która wyświetlana jest na kasowniku, aby uniknąć problemów związanych z przekroczeniem czasu podróży na jednym bilecie – wyjaśnia prezes MPK, Jerzy Wiatr. Operacja kontroli będzie całkowicie bezpieczna, numer karty na żadnym etapie nie będzie dostępny dla osób trzecich, w tym dla MPK i ZDiK.
Nowe kasowniki zamontowano w śrokowej części autobusów. O możliwości korzystania z elektronicznej formy płatności będą informowały specjalne naklejki i komunikaty nadawane z głośników.
Od 1 września pasażerowie kartami zapłacą za bilety jednorazowe, zwykłe lub ulgowe. Kasowniki są jednak przystosowane do obsługi płatności za bilety przystankowe, czasowe i przesiadkowe. Te opcje zostaną uruchomione za kilka miesięcy. Najpierw trzeba system wdrożyć i przetestować.
Uruchomienie systemu kosztowało tarnowskie MPK 650 tysięcy złotych. Pieniądze wydano na zakup kasowników, ich montaż oraz zmianę oprogramowania. MPK przeznaczyło również 60 tysięcy złotych na zakup urządzeń do kontroli elektronicznie kupionych biletów.