Renesansowa starówka, żydowski Tarnów, perełki architektury drewnianej. To niektóre z tematów darmowych wędrówek po mieście, na które zaprasza Tarnowska Organizacja Turystyczna i Tarnowskie Centrum Informacji. Każdej wyprawie towarzyszy przewodnik, który opowiada o zwiedzanych miejscach i odpowiada na pytania dociekliwych spacerowiczów. Tematyka spacerków jest dostosowywana do zapotrzebowania i zainteresowania grupy. Poza atrakcjami Tarnowa, za darmo można też zwiedzać ciekawe miejsca w regionie tarnowskim. Przewodnicy czekają na chętnych także w Czchowie, Ciężkowicach, Iwkowej i Zalipiu. Jednak akcja bezpłatnych letnich spacerków dobiega końca. Można z nich korzystać tylko do 31 sierpnia.
Tymczasem pandemia koronawirusa zmienia oczekiwania i zwyczaje turystów. Do miasta zagląda mniejsza liczba obcokrajowców. Odwiedzający Tarnów i region częściej szukają miejsc noclegowych na uboczu, więcej jest zapytań o wypożyczenia kamperów i miejsca na kempingu. Sporym zainteresowaniem cieszy się położone w oddaleniu od ścisłego centrum miasta Słoneczne Wzgórze.
Jednocześnie rośnie zainteresowanie aktywnym zwiedzaniem okolic. Na brak gości nie narzekają właściciele winnic, którzy odtwarzają winiarską tradycję sprzed wieków.
Pandemia sprawiła, że firmy pozwoliły pracownikom na zdalne wykonywanie obowiązków. Z badań wynika, że wielu z nich nie wróci do firm przed końcem tego roku. I w tym upatrują szansę Tarnowa promujący miasto pod względem turystycznym.
- Dla takich pracowników, miejsce z którego pracują, nie ma większego znaczenia. Dlatego zachęcamy: pracujesz zdalnie, weź komputer ze sobą, skorzystaj z naszej oferty noclegowej, a w wolnym czasie zwiedzaj Tarnów i okolice – mówi Marcin Pałach z Tarnowskiego Centrum Informacji.