Aglomeracja Tarnowska na razie nie będzie miała wspólnej komunikacji autobusowej. Przynajmniej nie w ciągu najbliższych kilku lat. Zgodnie z podpisaną umową do 2025 roku gminę Tarnów oraz gminę Pleśna obsługują Autobusowe Linie Dowozowe Kolei Maloplskich, co oznacza że MPK na pewno nie wróci na podmiejskie trasy przez przynajmniej 1,5 roku.
Władze Tarnowa mają jednak propozycję, aby zintegrować autobusy miasta, gminy i de facto autobusowy transport Kolei Małopolskich. Miałoby to ułatwić korzystanie pasażerom z różnych komunikacji, które funkcjonują na terenie aglomeracji. Zmiana polegałaby na wprowadzeniu jednego biletu na wszystkie autobusy, a także dopasowania do siebie systemów obsługi pasażera. Dotyczy to również kursów pociągów.
Dzięki temu aglomeracja miałaby w końcu szansę na zintegrowana komunikację, z której pasażerowie mogliby wygodnie korzystać w całym regionie. Niewykluczone bowiem, że nie tylko gminy Tarnów i Pleśna będą obsługiwane przez ALD. Z podobną propozycją wychodzą inne gminy powiatu tarnowskiego, na przykład Ryglice, które już rozpoczęły rozmowy o współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Kolejami Małopolskimi.
Tarnowski magistrat zaznacza, że jest to dopiero propozycja, ale Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie już zwrócił się z pismem w tej sprawie do Urzędu Marszałkowskiego.
Wyszliśmy z taką ofertą do operatora Autobusowych Linii Dowozowych, ale też do gmin. Z gminami kontaktowaliśmy się już wcześniej, bo dla pasażera korzystne będzie korzystanie z jednego biletu w czasie przesiadek. Czekamy na odpowiedź z drugiej strony. Jesteśmy otwarci na współpracę. To jednak nie będzie łatwe. Po pierwsze to kwestia doposażenia sprzętowego, a po drugie - dogrania, żeby to wszystko funkcjonowało w sposób prawidłowy. Ale od takiej inicjatywy trzeba zacząć. Jeżeli odpowiedź będzie pozytywna to przystąpimy do działań, które umozliwią integrację zarówno systemu taryfowego, jak i sytemu informacji pasażerskiej - tłumaczy Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.
Urząd Marszałkowski nie złożył jeszcze konkretnej deklaracji i dopiero zaprasza władze Tarnowa do rozmów. Do współpracy może jednak dojść, ponieważ do tej pory przedstawiciele województwa również proponowali taką integrację transportu. Niewykluczone, że komunikacja Aglomeracji Tarnowskiej będzie działać na tej samej zasadzie, jak w Krakowie i sąsiednich gminach, gdzie funkcjonuje bilet metropolitalny.
Wprowadzenie jednolitego systemu i dopasowanie do siebie rozkładów jazdy różnych autobusów oraz kursów pociągów na pewno będzie czasochłonne, ale jest to możliwe, co przyznają wszyscy, których ta współpraca miałaby dotyczyć. Również sama gmina Tarnów od dawna zabiega o wspólny transport z miastem, ale przez brak porozumienia musiała szukać wsparcia w Urzędzie Marszałkowskim.
Możliwe również, że w nieodległej przyszłości funkcję głównego przewoźnika na terenie całej aglomeracji będzie pełnić MPK, które w pełni zastąpi ALD. Nawet samorządowcy z podtarnowskich gmin przyznają, że współpraca z miastem jest bardziej korzystna, również pod względem finansowym, niż mobilizacja do tego samego celu Kolei Małopolskich.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!