W praktyczny i przystępny sposób przygotowują do podróżowania po Europie. To zajęcia w ramach cyklu edukacyjnego pod nazwą „Twoja Europa – Twoje wakacje: co warto wiedzieć zanim wyjedziesz?”, który właśnie zainaugurowano w podtarnowskim Zakliczynie. Jego inicjatorką jest Urszula Gacek, była Konsul Generalna RP w Nowym Jorku, była Ambasador RP przy Radzie Europy. ekspertka Komisji Europejskiej w Polsce i członkini sieci Team Europe, która od lat popularyzuje wiedzę o prawach obywateli Unii Europejskiej. Projekt ma na celu przygotowanie uczniów w wieku 16–18 lat do bezpiecznego korzystania z możliwości, jakie daje obywatelstwo UE. Szczególny nacisk położony jest na wyjazdy wakacyjne – zarówno turystyczne, jak i zarobkowe.
- Chcemy przekazać istotną dla młodych ludzi informację, to, co ich bezpośrednio dotyczy. Nie ma lepszego przykładu, niż uświadomić im, jakie prawa im przysługują, kiedy podróżują po Europie. Ja adresuję ten projekt do uczniów klas starszych, młodzieży, która być może w te wakacje po raz pierwszy wyjedzie samodzielnie lub z grupą rówieśników, ale także osoby starsze i bardziej oświadczone mówiły, że nie wiedziały o działającym w całej Unii Europejskiej jednym numerze alarmowym 112 – przyznaje w rozmowie z Radiem ESKA Tarnów Urszula Gacek.
Ekspertka podczas spotkań z młodymi ludźmi zwraca uwagę na miejsca, w których można zagranicą szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych, jeżeli zgubiony zostanie dowód osobisty lub paszport, zostaniecie okradzeni albo wylądujecie w areszcie. W krajach, w których nie ma polskiego konsulatu, można śmiało udać się do dowolnego konsulatu innego państwa europejskiego i oni, w porozumieniu z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, wystawią nam dokument, na którym będziemy mogli podróżować.
Warto też pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, popularny EKUZ, uprawnia do korzystania z publicznej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej. Można skorzystać z niej w razie nagłej choroby lub pogorszenia stanu zdrowia, ale to nie jest dokument, który zastępuje ubezpieczenie. Może się okazać, że w razie wypadku konieczne będzie uregulowanie należności, na przykład za transport helikopterem czy karetką. Osoby korzystające z usług przewoźników - lotniczych, kolejowych czy morskich, mogą dochodzić swoich praw w przypadku opóźnienia podróży.
- W przypadku opóźnienia o trzy godziny, pasażerowie często otrzymują od przewoźnika voucher na kanapkę, czy hotel na noc, ale mało kto wie, że należy nam się również odszkodowanie w wysokości 250 euro. Natomiast w przypadku rejsu transkontynentalnego, którego początek lub koniec jest w kraju Unii Europejskiej, to to odszkodowanie za trzygodzinne opóźnienie wynosi już 600 euro – zauważa Urszula Gacek.
Polecany artykuł:
O tych wszystkich kwestiach dowiadują się uczestnicy spotkań edukacyjnych. Pierwsze odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie, ale w porozumieniu z Wydziałem Edukacji tarnowskiego Urzędu Miasta, planowane są wizyty także w tarnowskich placówkach. Zainteresowane szkoły wciąż mogą się zgłaszać. Zwłaszcza placówki, których uczniowie myślą o wakacyjnych wyjazdach do pracy w krajach unijnych. Podczas spotkań dowiedzą się więcej na temat weryfikowania ofert i działań, które pozwolą zachować bezpieczeństwo zagranicą. Więcej w naszej rozmowie – POSŁUCHAJ PODCASTU.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]