Wiadomości

Pisanki, palmy i mazurki wielkanocne w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie

2025-04-09 13:49

Do udziału zgłosiło się ponad 250 twórców ludowych z całego regionu. Mowa o 34. Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową Związaną z Okresem Wielkanocy. Ich prace można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.

Feeria barw w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Można tam oglądać prace zgłoszone do 34. Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową Związaną z Okresem Wielkanocy. Stoiska uginają się od kolorowych jajek zdobionych różnymi technikami. Ale nie brakuje również palm wielkanocnych, pająków, baranków i mazurków.

- Jest to wydarzenie, które skupia największą liczbę twórców ludowych w Małopolsce. Swoje prace prezentują twórcy z regionu tarnowskiego, nowosądeckiego, zaangażowane są koła gospodyń wiejskich. Bardzo dużo dzieci przygotowuje swoje prace, są całe pokolenia, które od lat uczestniczą w konkursie – mówi Kamila Jasiak, kierowniczka Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: mówią Kamila Jasiak i Urszula Gieroń z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie

Na stoiska trafiły pisanki zdobione różnymi technikami. Zgodnie z regulaminem konkursu autorzy przygotowali pisanki nowoczesne, ale przede wszystkim wykonywane tradycyjne, z wykorzystaniem naturalnych barwników. Na wystawie zobaczyć można też pisanki malowane w zalipiańskie wzory albo oklejane sitowiem.

- Jest technika batikowa, czyli woskowa, która polega na nanoszeniu na powierzchnię jajka albo też wydmuszki wzorów za pomocą specjalnego lejka albo też szpilki zamaczanej w roztopionym wosku i wówczas powstają przepiękne wzory o charakterze roślinnym albo też geometrycznym – tłumaczy Urszula Gieroń, kustosz Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

Targowiska przed świętami tętnią życiem – co najchętniej kupują Polacy?

To, co najbardziej cieszy organizatorów, to fakt, że na przestrzeni lat nie maleje liczba uczestników, a prace w konkursie zgłaszają przedstawiciele wszystkich pokoleń. To znak, że tradycja jest przekazywana dalej.

- Bardzo nas to cieszy, bo widzimy tutaj taki przegląd twórczości wielopokoleniowej. Są nestorki w wieku 80+, które przekazały swoje umiejętności pokoleniu średniemu, ale jest też nadzieja, że wszystko to przetrwa, ponieważ są również i dzieci. Najmłodszy to dwulatek z Tuchowa – cieszy się Urszula Gieroń.

Prace konkursowe prezentowane są w namiotach, na zapleczu Muzeum Etnograficznego przy ulicy Krakowskiej 10 w Tarnowie. Można je tam oglądać codziennie, wstęp jest wolny. Natomiast w sobotę, 12 kwietnia, odbędzie się kiermasz wielkanocny oraz ogłoszenie wyników konkursu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

To wielki quiz o sałatce jarzynowej! Jak dobrze znasz królową polskich świąt?
Pytanie 1 z 10
Z jakiego kraju pochodzi sałatka jarzynowa?