Tarnów oszczędza energię wyłączając uliczne latarnie
Tarnów ma do dyspozycji 2700 punktów świetlnych. Właścicielem ponad 70 procent z blisko 12 tysięcy ulicznych lamp, jak informuje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa, jest spółka Tauron. Do miasta należy ponad 20 procent oświetlenia, a około 4 procent stanowi majątek Grupy Azoty. Do tej pory Tauron wyłączył część latarni znajdujących się wzdłuż ulicy Krakowskiej, na odcinku od ulicy Krasińskiego do ulicy Targowej.
– Lampy będą świeciły całą noc – jednak nie wszystkie. Także władze miasta zdecydowały o zdalnym wyłączeniu części latarń. Oszczędności są konieczne. W tym roku koszt dystrybucji i zakupu energii elektrycznej do sieci oświetlenia ulicznego to około pięciu milionów złotych. W przyszłym będzie znacznie wyższy. Przypomnijmy, że niebawem w mieście rozpocznie się wymiana części źródeł światła na energooszczędne. Obecnie łącznie (Tauron i miasto) jest ponad 1100 opraw energooszczędnych. Do końca roku miasto wymieni ponad 700, natomiast Tauron 130. W związku z prowadzonymi oraz planowanymi pracami mogą się zdarzać chwilowe włączenia latarni w ciągu dnia. Jest to konieczne, by sprawdzić czy system działa właściwie – wyjaśnia Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.
Warto przypomnieć, że najkorzystniejszą ofertę w przetargu na wykonanie zadania „Poprawa efektywności energetycznej miejskiego oświetlenia ulicznego” złożyła firma ELEKOM. Wymiana oświetlenia na energooszczędne nastąpi jeszcze w tym roku. Inwestycja umożliwi Tarnowowi ubiegania się o tzw. białe certyfikaty.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]