W Polsce brakuje około 2 milionów mieszkań
„Puls Biznesu” donosi, że w Polsce pogłębia się kryzys związany z niewystarczającą liczbą lokali dostępnych na rynku mieszkaniowym. Według statystyk ośrodków badawczych deficyt kształtuje się na poziomie sięgającym nawet 2 milionów mieszkań. Natomiast dane Eurostatu wskazują, że krajowe nieruchomości są jednymi z najbardziej przeludnionych w Europie. Sytuacja wydaje się dramatyczna, gdyż w Polsce buduje się coraz mniej mieszkań, a od początku wybuchu wojny w Ukrainie przybywa ludności. „Puls Biznesu” przewiduje, że blisko milion uchodźców może osiedlić się w naszym kraju na stałe.
Deweloperów, którzy zapewniają, że chcieliby więcej budować, ogranicza sytuacja rynkowa i niewystarczająca pomoc rządu. W dzienniku czytamy, że „niewiele dzieje się w budownictwie przeznaczonym dla osób o niższych dochodach”. Przywoływany w artykule Jarosław Jędrzyński, analityk portalu „RynekPierwotny.pl”, zauważa, że „zaledwie co setne mieszkanie, wybudowane w 2021 r. w Polsce powstało ze wsparciem z pieniędzy publicznych”.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii, którego opinię przytacza dziennik, zapewnia, że w celu rozwiązania kryzysu mieszkaniowego podejmowane są szerokie działania. W 2021 roku w Polsce zostało oddanych do użytkowania blisko 235 tysięcy mieszkań, co stanowi największy wzrost po 1979 roku. Resort przygotował też projekt ustawy, przewidujący zmianę sposobu użytkowania niektórych obiektów niemieszkalnych, np. handlowych i biurowych. Mają one stać się mieszkalne wskutek tzw. konwersji budynków.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]