Podróże

To jeden z najpiękniejszych pałaców w Małopolsce. W pobliskim parku dworskim można podziwiać wyjątkowy ogrodowy zegar słoneczny [GALERIA]

2024-03-21 14:20

Pałac Dąmbskich w Wojniczu jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów znajdujących się na terenie województwa małopolskiego. Budynek, zaprojektowany w stylu angielskiego neogotyku przez Karola Polityńskiego, powstał w 1876 roku z inicjatywy Władysława Dąmbskiego. Pałac jest otoczony okazałym parkiem dworskim. W 2011 roku zrujnowana budowla stała się własnością gminy Wojnicz, a w 2022 roku rozpoczął się jej kompleksowy remont. Sprawdźcie w naszej galerii, jak zmieniał się pałac Dąmbskich w Wojniczu.

Pałac Dąmbskich w Wojniczu. Powstał w miejscu dawnego dworu o tradycjach powstańczych

Pałac Dąmbskich w Wojniczu jest jednym z najznakomitszych tego typu obiektów na mapie Małopolski. Powstał w 1876 roku z inicjatywy Władysława Dąmbskiego. Zaprojektował go w stylu angielskiego neogotyku tarnowski architekt Karol Polityński. Nieopodal budynku znajduje się kordegarda z 1874 roku i park dworski z willą z lat 1922-1924 oraz ogrodowym zegarem słonecznym. Pałac wraz z jego otoczeniem jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Warto odnotować, że wspomniany zegar słoneczny jest jednym z pięciu umiejscowionych na terenie Wojnicza. Pozostałe trzy znajdują się na elewacji pałacu Dąmbskich, a jeden na elewacji kościoła parafialnego im. św. Wawrzyńca.

Pałac stanął prawdopodobnie w miejscu dawnego dworu z pierwszej połowy XVII wieku, będącego własnością właścicieli leżącej w sąsiedztwie wsi Zamoście. Budynek ten uległ zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego. Wówczas postawiono tam piętrowy dwór drewniany, który zapisał się na kartach historii jako miejsce, w którym okoliczna szlachta zbierała się po upadku powstania listopadowego, a po latach przygotowywała się do powstania styczniowego. Właściciel dworu Władysław Dąmbski trafił na dwa lata do więzienia za działalność polityczną. Po wyjściu na wolność zainicjował w 1876 toku w miejscu drewnianego dworu budowę pałacu. Jednak rok później zmarł, a nieruchomość odziedziczyła jego żona, pochodząca z rodziny Jordanów.

W 1934 roku Jordanowi zbankrutowali, a pieczę nad pałacem zaczęło sprawować starostwo brzeskie. Dwa lata później powołano w nim szkołę rolniczą, która funkcjonowała do 1962 roku. W kolejnych latach mieściły się w nim internat żeński oraz przedszkole. Pałac opuszczono w latach 90. W 2011 roku budynek stał się własnością gminy Wojnicz, która w 2022 roku rozpoczęła jego kompleksowy remont.

Pałac Dąmbskich w Wojniczu [GALERIA]

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?
Opuszczona Osada Czorsztyn w Małopolsce