Dworek w Kąśnej Dolnej. Mieszkał i tworzył w nim Ignacy Jan Paderewski
Jeden z najpiękniejszych dworków w Małopolsce znajduje się w miejscowości Kąśna Dolna w powiecie tarnowskim, w gminie Ciężkowice. Budynek został wybudowany w 1833 roku przez właściciela wsi Pawła Gostkowskiego. Pod koniec XIX wieku, w 1897 roku, zyskał sławę dzięki nabyciu go przez Stanisława Roszkowskiego, pełnomocnika Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich i światowych pianistów i kompozytorów, a także polityka i działacza niepodległościowego. Wówczas przeprowadzono jego przebudowę, która trwała dwa lata. Brał w niej udział m.in. artysta stolarz Bolesław Rzeszutko.
Ignacy Jan Paderewski przebywał w dworku w Kąśnej Dolnej okresowo. Ostatecznie podjął decyzję, przez wzgląd na ponoszone wydatki, aby opuścić podtarnowską wieś. W 1903 roku nowymi właścicielami budynku stali się Włodzimierz Kodrębski i jego żona Zofia z domu Foryst, córka tarnowskiego adwokata Piotra Forysta. Kolejnym nabywcą dworku był Stanisław Nowak, ziemianin pochodzący z Sanoka.
W 1945 roku majtek upaństwowiono. W 1979 roku dworkiem zaczęło się zajmować Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne, które gromadziło w nim pamiątki Ignacym Janie Paderewskim. W 1980 roku dwór z oficyną i parkiem został wpisany na listę zabytków województwa małopolskiego. W 1990 roku powstało Centrum Paderewskiego Tarnów–Kąśna Dolna, które przejęło opiekę nad majątkiem.
Dworek Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl
Listen on Spreaker.