Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Tarnowie. To perła budownictwa sakralnego
Kościół drewniany pw. Trójcy Przenajświętszej jest uważany za perłę budownictwa sakralnego. Jego historia sięga schyłku XVI wieku. Budowa rozpoczęła się w 1595 roku w podtarnowskiej wsi Terlików z inicjatywy księdza Łukasza Godzińskiego, seniora wikariuszy kolegiaty tarnowskiej. W 1597 roku, po trwających dwa lata pracach, wzniesioną świątynię konsekrował roku biskup krakowski kardynał Jerzy Radziwiłł.
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej „Na Terlikówce” wybudowano w późnogotyckim stylu. Budowla, którą można podziwiać przy ulicy Tuchowskiej w Tarnowie, jest wykonana z drewna, orientowana i posiadająca konstrukcję zrębową z charakterystyczną niewysoką barokową wieżą z ośmioboczną latarnią, którą wieńczy baniasty hełm. Wnętrze świątyni jest nakryte topami płaskimi z polichromią powstałą na początku XX wieku. Jednym z najpiękniejszych dział sztuki, które można podziwiać po wejściu do środka, jest obraz przedstawiający Trójcę Świętą w typie ikonograficznym zwanym Tronem Łaski. Namalowano go na desce około 1600 roku. Jest umieszczony w późnorenesansowym ołtarzu głównym. Warto wspomnieć, że Muzeum Diecezjalne w Tarnowie posiada w swoich zbiorach skrzydła późnogotyckiego tryptyku z XVI wieku, na których znajdują się sceny z życia Chrystusa.
W latach 1857-1858 drewniany kościółek, dzięki staraniom proboszcza parafii katedralnej ks. Michała Króla, przeszedł gruntowną odnowę. Inicjatywa została wsparta przez księcia Władysława Sanguszkę. Do 1995 roku kościół pw. Trójcy Przenajświętszej „Na Terlikówce” należał do parafii katedralnej. Wówczas stał się odrębną parafią w diecezji tarnowskiej w dekanacie Tarnów.
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej „Na Terlikówce” w Tarnowie [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]
Listen on Spreaker.