Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Co warto zobaczyć?
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce jest zbiorem 255 najcenniejszych i najciekawszych zabytków ludowej kultury materialnej rozproszonych na terenie województwa małopolskiego. Znajdują się na nim m.in. kościoły, cerkwie, dzwonnice, staropolskie dwory oraz drewniane wille i skanseny.
Początki Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce sięgają 2001 roku. Wówczas z inicjatywy Województwa Małopolskiego powstała koncepcja przedsięwzięcia, a także doszło do podpisania umów z ościennymi województwami, których głównym celem było nawiązanie współpracy w zakresie wspólnego tworzenia szlaku w latach 2001-2003. Wszystkie zabytkowe obiekty drewniany zostały oznakowane tablicami informacyjnymi, a dojazd do nich wyznaczono za pomocą odpowiednich znaków drogowych.
Zabytki ze Szlaku Architektury Drewnianej na Liście UNESCO
Osiem obiektów, cztery kościoły i cztery cerkwie, znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, kościół świętych Filipa i Jakuba w Sękowej, cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.
Przygotowaliśmy dla was zestawienie wybranych najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, które powinien zobaczyć każdy turysta. Znajdziecie je w poniższej galerii.
Najpiękniejsze zabytki na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce [GALERIA]
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl