Podróże

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Musisz zobaczyć te wyjątkowe miejsca! [GALERIA]

2024-04-05 13:00

Najpiękniejsze i najcenniejsze zabytki architektury drewnianej w Polsce znajdują się na terenie województwa małopolskiego. Malownicze kościoły, piękne cerkwie, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny oraz dzwonnice tworzą Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Łącznie obejmuje on aż 255 obiektów, a każdy z nich jest warty zobaczenia. W naszej galerii przedstawiamy kilkanaście miejsc, które powinien odwiedzić każdy turysta.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Co warto zobaczyć?

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce jest zbiorem 255 najcenniejszych i najciekawszych zabytków ludowej kultury materialnej rozproszonych na terenie województwa małopolskiego. Znajdują się na nim m.in. kościoły, cerkwie, dzwonnice, staropolskie dwory oraz drewniane wille i skanseny.

Początki Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce sięgają 2001 roku. Wówczas z inicjatywy Województwa Małopolskiego powstała koncepcja przedsięwzięcia, a także doszło do podpisania umów z ościennymi województwami, których głównym celem było nawiązanie współpracy w zakresie wspólnego tworzenia szlaku w latach 2001-2003. Wszystkie zabytkowe obiekty drewniany zostały oznakowane tablicami informacyjnymi, a dojazd do nich wyznaczono za pomocą odpowiednich znaków drogowych.

Zabytki ze Szlaku Architektury Drewnianej na Liście UNESCO

Osiem obiektów, cztery kościoły i cztery cerkwie, znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, kościół świętych Filipa i Jakuba w Sękowej, cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach, cerkiew św. Paraskewii w Kwiatoniu oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.

Przygotowaliśmy dla was zestawienie wybranych najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, które powinien zobaczyć każdy turysta. Znajdziecie je w poniższej galerii.

Najpiękniejsze zabytki na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce [GALERIA]

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?